מיהו נספח התרבות האירני שנהרג בביירות?

איברהים אנסארי, נספח התרבות בשגרירות אירן בלבנון, נהרג היום בפיצוץ הכפול בביירות. הדיווחים אודות מותו מעלים שאלות ותהיות לגבי תפקידו האמיתי של הדיפלומט הבכיר. ראש המוסד לשעבר דני יתום מסביר: "תפקידם העיקרי של אותם דיפלומטים הוא לגייס סוכנים ולאסוף מידע"

מי אתה איברהים אנסארי? (AP)

לפחות 23 בני אדם נהרגו בפיצוץ האדיר שהרעיד היום (ג') את שגרירות אירן בביירות. לאחר הפיצוץ ציין השגריר האירני כי בין ההרוגים נמנה נספח התרבות של אירן בלבנון, איברהים אנסארי. האירנים כבר הספיקו לפרסם הודעת הכחשה על כך שאנסארי מת - דבר המלמד על חשיבותו של האיש. בעקבות כך עולה השאלה - מה היה תפקידו האמיתי של הדיפלומט הבכיר?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפות לחדשות 2 בפייסבוק

"סוכנויות הביון של מדינות שונות נוהגות להציב בשגרירויותיהן ברחבי העולם נציגים חסויים וסמויים המשמשים בכל מיני כינויים כמו נספחי תרבות", מסביר ראש המוסד לשעבר דני יתום. "אותם נציגים עוסקים בריגול במדינה שבה הם נמצאים לטובת המדינה שממנה הם באו".

לדברי יתום, אותם נספחי תרבות לעתים עוסקים באופן פעיל באיסוף מידע עבור מולדתם. "תפקידם העיקרי של אותם דיפלומטים הוא לגייס סוכנים לטובת סוכנות הביון ולעתים הם גם עוסקים באיסוף מידע בעצמם. בין היתר תפקידם להיפגש עם גורמים במדינה שימסרו להם מידע".

תפקיד הנספחים לאסוף מידע. דני יתום (חדשות 2)

ככל הנראה אנסארי לא היה מטרתם של מבצעי הפיגוע

"חלק חשוב נוסף מתפקידם של נספחי התרבות הוא לספר לשולחיהם על האווירה הכללית במדינה בה הם מוצבים", הסביר יתום. "בשנים האחרונות שבהן התרחשו אירועי האביב הערבי באזור, למדינות כמו אירן היה חשוב לדעת כיצד השתנתה דעת הקהל המקומית".

יתום הוסיף כי ככל הנראה הפיצוץ שאירע היום בבירת לבנון והביא למותו של אנסארי לא היה מכוון באופן ממוקד אליו. "הפיצוץ שאירע היום בביירות היה גדול מאוד והחריב בתים רבים באזור", אמר ראש המוסד לשעבר.

"להערכתי, הפיגוע לא כוון כלפי אישיות מיוחדת, אלא אם כן ישנם פרטים שטרם התפרסמו", הוסיף יתום. "אם הפיצוץ היה מתרחש סמוך למכוניתו של נספח התרבות זה משהו אחד, אך אם אותו דיפלומט היה בתוך השגרירות בעת הפיצוץ, מותו ככל הנראה נגרם באופן מקרי".