נאס"א שלחה גשושית לכוכב מאדים

רכב החלל "MAVEN" המריא למאדים בדרכו לגלות מידע נוסף על האטמוספירה של הכוכב. החוקרים מקווים כי הממצאים ישפכו אור על התהליך שבו איבד הכוכב את החיים ומקורות המים לפני מיליארדי שנים. היא תגיע ליעדה רק בעוד כעשרה חודשים

מה גרם למאדים להפוך לשממה? (רויטרס)

מה גרם לכוכב מאדים להפוך לשממה? הגשושית החדשה של נאס"א למאדים נועדה לבדוק מה גרם לכוכב הלכת לאבד את החמצן והמים לפני מיליארדי שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רכב החלל החדש, ששמו MAVEN - ראשי תיבות של "האטמוספירה וההתפתחות של הנדיפות במאדים" - שוגר היום (ב') לחלל ממרכז החלל בקייפ קנאוורל שבפלורידה, ארצות הברית. הגשושית יצא למסע של עשרה חודשים בדרכו למאדים, והוא צפוי להגיע אליו ב-22 בספטמבר 2014.

אורכה של הגישושית הוא כ-11 מטרים, בדומה לאוטובוס קטן, והיא שוקלת כ-2,400 קילוגרמים עם שיגורה.

"אנחנו מצפים שהגשושית תגלה איך מאדים פועל כיום, ותוכל למפות את המידע על ציר הזמן", אמר ג'יימס גארווין מנאס"א. בעבר, לפני מיליארדי שנים, כוכב מאדים דמה לכדור הארץ. האוקיינוסים, העננים והמיקרובים נעלמו, ואת מקומם תפסה שממה צחיחה. המדענים בנאס"א מעריכים כי מאדים איבד את השדה המגנטי שלו.

"MAVEN תמלא חור גדול בהבנה שלנו לגבי האטמוספרה העליונה של מאדים והשפעתה על הסביבה", אמר החוקר ברוס ג'קוסקי מאוניברסיטת קולורדו, שעובד בנאס"א. ג'קוסקי הוסיף כי הוא מאושר משליחת הגישושית: "אנחנו מתקדמים עוד צעד בדרך, שבסופה נדע האם בעבר היו חיים על המאדים".