גולים אירנים טוענים: אירן בנתה בחשאי כור תת-קרקעי

על פי מידע שהגיע לידי ארגון גולים אירני בפריז, משטר האייתוללות מקים או אפילו משלים בניית כור סודי במסגרת תכנית הגרעין החשאית. על פי הדיווח, המתקן נמצא בתוך מנהרה באורך 600 מטרים מתחת לאדמה במרחק של עשרה קילומטרים מהעיר מוברקה, סמוך לכביש המהיר בין איספהאן לשיראז

מתקני הגרעין באירן (רויטרס)

משוחחים, אבל גם מאיצים את תוכנית הגרעין? ארגון גולים אירנים מפריז טוען היום שיש בידו מידע על פיו המשטר בטהרן בונה עוד מתקן גרעיני תת-קרקעי - אתר אחד מכמה פרוייקטים חשאיים שהרפובליקה האסלמית מפתחת במסגרת תכנית הנשק שלה. גוף האופוזיציה הקרוי The National Council of Resistance of Iran שמעלה את הטענות בדבר הכור החדש, הוא אותו הגוף שחשף את בניית הכור בנתאנז וב-2002 את המתקן לייצור פלוטוניום באראק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ארגון האופוזיציה האירני הפועל בתיאום עם ארגון המוג'האדין במדינה, טוען שיש בידיו מידע על המתקן החדש, אך לא ברור מהחשיפה מה בדיוק מפתחים בו. "על פי המידע שהגיע לידי כוחות ההתנגדות באירן, משטר האייתוללות מקים או אפילו משלים מתקן סודי במסגרת תכנית הגרעין שלו", נכתב בהודעה של אחד מחברי הארגון, מאהדי אבריצ'מטכי. בסוכנות הידיעות רויטרס טוענים שזו לא הפעם הראשונה שיוצאת הכרזה שכזו , וכי בעבר הממשל בוושינגטון טען שהמידע שמפרסמים הגולים האירנים אינו אמין.

למרות הטענות, ארגון האופוזיציה טוען שהמתקן נמצא בתוך מנהרה באורך 600 מטרים מתחת להר במרחק של 10 קילומטרים מהעיר מוברקה, סמוך לכביש המהיר בין איספהאן לשיראז. על פי המידע, המתקן נמצא בליבו של אזור תעשייתי. אבריצ'מטכי טוען כי העבודות לבנייתו החלו כבר ב-2005 והעבודה על המנהרה עצמה הסתיימה ב-2009.

העבודות על האתר עצמו - הסתיימו על פי ההודעה, רק לאחרונה. על פי הדברים - הארגון האירני להגנה ולמחקר מנהל את הפעילות במתקן, שנשמר היטב יחסית למתקנים הצבאיים האחרים במדינה. המידע אודות המתקן נמסר לעיתונות ולסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

הגילוי אודות המתקן החדש שבונים האירנים לכאורה, מגיע יומיים בלבד לפני פתיחת סבב השיחות הנוסף בין אירן והמעצמות. נשיא אירן חסן רוחאני הזהיר היום את המערב מ"דרישות מוגזמות" לקראת פתיחת סבב השיחות החדש - כך מדווחת רשת "אל ערבייה" מפי גורם בכיר בממשל. "במהלך השיחות האחרונות בז'נבה הגענו להתקדמות טובה, אבל כולם צריכים להבין שדרישות מוגזמות יכולות לסבך את התהליך הרחק מהסכם שיביא למצב של רווח לכל הצדדים ", אמר רוחאני.