תכנית אובמה: 3 שנות לחימה בדאע"ש

הנשיא האמריקני העביר לקונגרס בקשה מיוחדת לאישור מתווה למלחמה נגד ארגון המדינה האסלאמית. על פי אובמה, הלחימה תימשך שלוש שנים ותכלול לראשונה שימוש בכוחות קרקעיים מצומצמים בכל מקום אשר יידרש

תכנית אובמה: 3 שנות לחימה בדאע"ש (רויטרס)

המלחמה של ארצות הברית בדאע"ש עולה הילוך: נשיא ארצות הברית ברק אובמה העביר היום (רביעי) לקונגרס האמריקני בקשה מיוחדת לאישור מתווה למלחמה נגד ארגון המדינה האסלאמית. על פי המתווה שהציע אובמה, הלחימה נגד דאע"ש תוגבל לשלוש שנים ותכלול שימוש גם בכוחות קרקעיים. הערב יישא אובמה הצהרה מיוחדת בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"דאע"ש מהווה איום על יציבותן של עירק, סוריה והמזרח התיכון כולו, וכן איום על הביטחון הלאומי של ארצות הברית", כתב אובמה במכתב לקונגרס. "אם לא נטפל באיום הזה כעת, הוא יתרחב אל מעבר לגבולות המזרח התיכון ויגיע גם לאדמת ארצות הברית".

בקרוב יפגשו כוחות קרקע אמריקנים? (רויטרס)

אובמה הדגיש כי טיוטת הצעת הלחימה שלו לא תכלול פעולות קרקעיות בסדר גודל נרחב ולטווח זמן ארוך כפי שהיה בעירק ובאפגניסטן, אך כן תכלול שימוש בכוחות קרקע. "ההצעה שלי תאפשר גמישות לבצע פעולות קרקעיות תחת נסיבות מוגבלות יותר", אמר אובמה.

לדבריו, עיקר פעילות הכוחות הקרקעיים תתרכז באירועים מצומצמים כמו מבצעים לחילוץ אזרחים אמריקנים או אנשי הקואליציה נגד דאע"ש, וגם פעולות נקודתיות נגד הנהגת ארגון המדינה האסלאמית.

הקונגרס יאשר את הרחבת המבצע? (רויטרס)

נמשכות התקיפות האוויריות נגד דאע"ש

"הסנאט יבחן בעיון רב את הצעת אובמה", אמר מנהיג הרוב בסנאט, הרפובליקני מיץ' מקונל. "הסנאטורים יקשיבו היטב להצעות של המפקדים הצבאיים בעודם שוקלים את האסטרטגיה הטובה ביותר להבסת דאע"ש".

בתוך כך דווח כי במהלך היום תקפו ארצות הברית וכוחות הקואליציה ארבעה יעדים של דאע"ש בסוריה ועוד שישה יעדים בעירק. בסוריה כוונו שתיים מהתקיפות לעבר עמדות צבאיות של דאע"ש סמוך לקובאני.

האישה המערבית היחידה שנתפסה ע"י דאע"ש (Facebook)

אתמול אישרו הוריה של קיילה ג'ין מולר, עובדת הסיוע האמריקנית שהוחזקה בידי דאע"ש, שבתם בת ה-26 נהרגה, ככל הנראה בסוריה. בימים האחרונים עוד הביעה המשפחה תקווה כי השמועות אינו נכונות, אך לדבריהם ארגון הטרור העביר להם מידע חדש שהוכיח כי בתם נהרגה.

גם הבית הלבן והנשיא אובמה אישרו כי מולר מתה, וטענו כי השובים שלה העבירו "מידע נוסף" במהלך סוף השבוע שהוביל לאימות. "אנחנו נמצא את הטרוריסטים האחראים למותה ונביא אותם לדין, לא משנה כמה זמן זה ייקח", הוסיף אובמה. "דאע"ש הוא ארגון טרוריסטי ומלא שנאה, שפעולותיו מנוגדות לרוח החופש שקיילה יצגה".