50 שנה לרצח קנדי: "איפה הייתם כשנשיא ארה"ב נרצח"

באמריקה מציינים יובל למותו של הנשיא שהיה הכי קרוב למעמד של מלך. ג'ון קנדי נרצח בגיל 46 בעת מסע הבחירות שלו בדאלאס, כשנסע במכוניתו הפתוחה. למרות הזמן שחלף, האמריקנים עדיין מחטטים בפצע הפתוח ובעיקר בתאוריות הקשר שפותחו סביבו

למרות הטענות הרבות, אין ממש מידע חדש אודות הרצח שהסעיר את ארצות הברית לפני כ-50 שנים. מותו של הנשיא ג'ון פיצג'רלד קנדי הותיר צלקת עמוקה בפניה של המעצמה המערבית הגדולה שעדיין עוסקת בקונספירציות הרבות סביב אותו היום הנחשב לאחד הגורליים בתולודותיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הנשיא קנדי נורה למוות ב-22 בנובמבר בדאלאס, תוך שהוא נוסע בלימוזינה הפתוחה בכביש ליד אותה תלולית הדשא ירוקה. לי הרווי אוסוולד ירה בו ממחסן הספרים שמוקם בקומה השישית בבניין הסמוך. הוא נתפס כעבור זמן קצר בבית הקולנוע, נחקר, ואף נרצח בעצמו בידי ג'ק רובי בעודו מובל להארכת המעצר. אך פרט לכך לא ידוע לנו דבר: לא על שם של יורה נוסף, לא על עדות בליסטית חדשה ולא על סוד אפל בו מחזיק נכדו של הרוצח מהימים שלפני שביצע אותו.

פרט לאלו, כל שאר שביבי המידע הם בגדר קטעי זכרונות שמחזירים את האומה אל אותם הרגעים שבהם נדבקה אל המסכים בעיניים קרועות לרווחה. הרגעים שבהם רשתות הטלוויזיה האמריקניות, שאז שידרו בצבעי שחור לבן בלבד ודיווחו אודות הרצח של האיש שעמד בראש המעצמה החזקה.

בני משפחת קנדי (AP)

50 שנה לרצח: האמריקנים עדיין עסוקים בקונספירציות

ערב יום השנה ה-50 לרצח, שודרו סרטי תעודה רבים אודותיו. היוצרים חזרו אל מורשת קנדי ואל הרוצח. אמריקה היתה אז בשיאה של המלחמה הקרה. קנדי כשל בפלישה למפרץ החזירים אך ניצח במשבר הטילים בקובה והגיע למסע הבחירות בדאלאס כגיבור מלחמה יפה תואר. הוא היה הדבר הכי קרוב למלך שהיה לאמריקנים. "אל תשאלו מה המדינה יכולה לעשות למענכם הוא אמר, "שאלו מה אתם יכולים לעשות למען המדינה", הוא אמר אז.

אלא שהאמריקנים לא הסתפקו בקביעתה של ועדת החקירה בראשות השופט וורן שקבע שאוסוולד פעל לבדו וביצע את הרצח בעצמו. גם היום האמריקנים הצעירים עוסקים יחד עם אלו המבוגרים בשאלות הקונספירציה ובחיטוט בפצע הפתוח של האומה כולה.

רבים טוענים כי ועדת החקירה ההיא לא ידעה שהרוצח היה במעקב של ה-FBI בימים שלפני הרצח. הבמאי אוליבר סטון, שאוהב להמציא רגעים שנראים אמיתיים, תפר סרט שבלבל את אמריקה עוד יותר: "JFK תיק פתוח". ויש גם מי שטוען שהאחראית למותו של הנשיא הנערץ היא לא אחרת מאשר מדינת ישראל. "קנדי רצה לחקור את מדיניות הגרעין של ישראל בדימונה", אמר שליט לוב המנוח קדאפי מעל לבמת עצרת האו"ם. "עלינו לחקור את הדבר הזה מחדש", הצהיר אז, וסיפק עוד חובבי תאוריות הקשר.