רוסיה: "אין עוד חילוקי דעות משמעותיים בין אירן למעצמות"

למרות האזהרות החוזרות של ישראל מפני חתימת הסכם עם טהרן, נראה כי הדבר קרוב מתמיד. שר החוץ הרוסי לברוב טוען כי המחלוקות העיקריות הנוגעות לאינטרסים המשותפים של הצדדים נפתרו, וכי "כעת נותר רק לנסח את ההבנות במסמך דיפלומטי המקובל על כולם"

ראשי המעצמות עם שר החוץ האירני, ארכיון (רויטרס)

לקראת חידוש השיחות בין אירן למעצמות ביום רביעי הקרוב, טוען היום (שבת) שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב כי לא נותרו עוד חילוקי דעות משמעותיים בין הצדדים - ורומז כי ההסכם עם טהרן קרוב מתמיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"סביב הסוגיות המעשיות הנוגעות לתכנית הגרעין, לא נותרו חילוקי דעות משמעותיים בין שש המעצמות לאירן", אמר לברוב בריאיון לערוץ טלוויזיה רוסי. "הושגו העקרונות וההבנות בנוגע לנושאים שבהם יש אינטרסים משותפים".

"הדיונים עם שר החוץ האירני אישרו שבפעם הראשונה מזה שנים ארוכות שש המעצמות וטהרן מוכנות לייצר בסיס הבנות משותף", הוסיף שר החוץ הרוסי ואמר כי יש סיכוי ממשי שהסכם ייחתם כבר בשבוע הבא. "הדבר שאנחנו דנים עליו כרגע הוא ניסוח דיפלומטי נכון של ההבנות כדי שהמסמך יהיה מקובל על כולם, ולא ייכפה על אף צד מבחוץ".

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב (רויטרס)

אתמול אמר שר החוץ של אירן מוחמד זריף כי טהרן "לא תוותר על זכותה לגרעין", וכי לא ייחתם הסכם שלא כולל הכרה של המערב בזכותה של אירן להעשיר אורניום. עם זאת, זריף הוסיף בראיון לסוכנות הידיעות האירנית פארס כי הוא "מלא תקווה", כדבריו, לקראת הסבב שייפתח בז'נבה בשבוע הבא.

ובעוד בארצות הברית דנים על הקלת הסנקציות על טהרן כמחווה במסגרת המשא ומתן, בכירים אמריקניים המקורבים לשיחות אמר הלילה (שבת) לסוכנות הידיעות AP כי לא יוסרו סנקציות משמעותיות. "הסנקציות שיוסרו הן מוגבלות, זמניות, מוכוונות מטרה והפיכות", טענו הבכירים.