העיתונאי שפרסם את מסמכי סנואודן לא יועמד לדין

חצי שנה לאחר שפרסם לראשונה את המידע על תכנית ההאזנות האמריקנית, איום התביעה הוסר מעל ראשו של העיתונאי גלן גרינוולד. משרד המשפטים האמריקני הודיע כי החליט שלא להעמיד לדין את עיתונאי ה"גרדיאן" מפני ש"היה מעורב בעיתונות אמיתית"

גלן גרינוולד, ארכיון (AP)

משרד המשפטים האמריקני הודיע הלילה (שבת) כי העיתונאי שפרסם את המסמכים המסווגים שהדליף איש ה-CIA לשעבר אדוארד סנואודן, לא יועמד לדין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שר המשפטים האמריקני אריק הולנדר סיפר כי משרדו החליט שלא לנקוט בהליכים משפטיים נגד גלן גרינוולד, העיתונאי האמריקני העובד בעיתון ה"גרדיאן" הבריטי. "אלא עם כן יוצג בפניי מידע שלא הובא לידיעתי עד כה, כל עיתונאי המעורב בעיתונות אמיתית, לא יועמד לדין על ידי משרד המשפטים הזה", אמר הולנדר בריאיון ל"וושינגטון פוסט".

"אני לא מסכים עם מה שהוא עושה, במובנים מסוימים הוא מטשטש את הגבול שבין עורך דין לעיתונאי", המשיך ואמר שר המשפטים. "אבל על סמך מה שאני יודע עכשיו לא בטוח שיש בסיס להעמדתו לדין. זהו צעד חיובי, שהיועץ המשפטי לממשלה במפורש מכיר בכך שהעיתונות אינו ולא צריך להיות פשע בארצות הברית".

עדיין מנסים להעמידו לדין, סנואודן (AP)

ארה"ב עדיין מנסה להעמיד את סנואודן למשפט

גרינוולד, שפרסם את לראשונה את המידע אודות תכנית הציתותים של הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי, שמח על ההודעה אך המשיך והביע דאגות עליהן דיבר בעבר - כי ייעצר אם יגיע לארצות הברית ממקום מגוריו בברזיל.

הולנדר לא התייחס לחששותיו של גרינוולד אך רמז שהרשויות האמריקניות עדיין מנסות להביא את סנואודן - שנמצא בחודשים האחרונים ברוסיה הנותנת לו מקלט מדיני - חזרה לארצות הברית כדי להעמידו למשפט על עבירות הדלפת חומר מסווג, שהעונש המקסימלי עליהן הוא 10 שנות מאסר.

בחודש אוגוסט האחרון בן זוגו של גלן גרינוולד, נעצר במשך שעות ארוכות בשדה התעופה הית'רו בלונדון, בכפוף לחוקי מניעת הטרור. גרינוולד טען אז כי המעצר בוצע בעקבות שורת הפרסומים שלו. "מעשים כאלה מהווים איום ממשי על עיתונאים באשר הם", אמר העיתונאי לאחר המקרה.