גורמים בארה"ב: "לא יוסרו מאירן סנקציות משמעותיות"

שני בכירים במחלקת המדינה של ארה"ב טוענים כי אם אכן ייחתם הסכם בין אירן למעצמות בשבוע הבא, הסנקציות שיוסרו מעל אירן יהיו "מוגבלות, זמניות והפיכות". במקביל, מחלקת המדינה נאבקת במחוקקים בקונגרס שלא להטיל סנקציות חדשות על אירן לפני סיום המשא ומתן

"רק סנקציות שוליות". קידוח נפט באירן (רויטרס)

בארה"ב מנסים להרגיע את ישראל לקראת ההסכם המסתמן בין אירן למעצמות. אירן תקבל רק הקלות לא משמעותיות מהסנקציות הכלכליות תחת ההצעה של הקהילה הבינלאומית כדי למנוע ממנה לייצר נשק גרעיני, אומרים שני בכירים בממשל אובמה. הדברים נאמרים בתגובה לטענות הישראליות שהמערב מוותר לאירן על הסקנציות בלי תמורה של ממש מצד טהרן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בכיר אמריקני המקורב למשא ומתן אמר הלילה לסוכנות AP כי הדיווח התקשורתי על ההקלה הצפויה בסנקציות על אירן "מאוד מוגזמת". עד כה, ההערכות נעו כי ההקלות בסנקציות יחזירו לכלכלה האירנית סכום שבין 15 ל-50 מיליארד דולר בסחר בינלאומי שעד כה נמנע ממנה בעקבות הסנקציות.

בכיר אחר לא הסכים לחשוף אילו סנקציות יוסרו מעל אירן אם אכן ייחתם הסכם בשבוע הבא, אך אמר כי הסנקציות שיוסרו הם "מוגבלות, זמניות, מוכוונות מטרה והפיכות". שני הבכירים לא הסכימו לחשוף את פרטי ההצעה של המעצמות לאירן מאחר והמשא ומתן טרם יסתיים.

בגלל הסנקציות: הכלכלה באירן התכווצה ב-5%

לאחר שבשבוע שעבר נכשלו המגעים בין אירן למעצמות לחתום על הסכם על תכנית הגרעין, שני הצדדים מקווים שהמגעים שאמורים להתחדש בשבוע הבא בשוויץ יובילו בסופו של דבר להסכם, שיקבע מתווה מוסכם לגבי המשך התכנית הגרעין האירנית. ממשל אובמה אופטימי לגבי הסיכוי להגיע להסכמה במהלך השבוע הבא, למרות שישנן עדיין כמה סוגיות שלא נפתרו.

הסכם בשבוע הבא? קרי וזריף, ארכיון (AP)
ההערכה היא כי בשנה שעברה הכלכלה האירנית הצטמצמה ביותר מ-5% בעקבות הסנקציות שכוללות מגבלות על ייצוא נפט מאירן. אם בשנת 2011 אירן ייצאה 2.5 מיליון חביות נפט ביום, השנה המספר ירד למיליון חביות בלבד. כלכלנים מעריכים כי הנזק לכלכלה האירנית מאז תחילת יישום הסנקציות עומד על 120 מיליארד דולר.

הקרב בקונגרס: האם יוטלו סנקציות חדשות?

הבכירים טוענים כי הסנקציות העיקריות, כמו אמברגו על סחר עם ארה"ב, הגבלות על הבנקים האירנים והמגבלות על רווחי הנפט של אירן יישארו על כנם, לצד הסנקציות המוטלות עליה בשל תמיכתה בטרור בלבנון ובסוריה ובשל הפרת זכויות האדם השיטתית ברפובליקה האסלאמית.

הבכירים אמרו כי הם מודאגים, מאחר ואם הקונגרס יטיל סנקציות חדשות על אירן, טהרן לא תאמין להצהרות של ארה"ב במשא ומתן. למרות זאת, מחוקקים רפובליקנים ודמוקרטים כאחד טענו כי אם העסקה לא תכפה על אירן הפסקה מוחלטת של תכנית הגרעין - כפי שדורשת ישראל - על ארה"ב אסור יהיה להקל בסנקציות עלה.

זו לא הפעם הראשונה שבכירים בממשל אובמה מנסים להצניע את העסקה עם אירן. העיתון 'דיילי ביסט' פרסם השבוע כי אירן תרוויח מהעסקה 10 מיליארד דולר, סכום נמוך מהערכות בישראל. על פי הדיווח, במסגרת העסקה תורשה אירן למכור נפט בשווי 3.5 מיליארד דולר בששת החודשים הקרובים ותורשה למכור זהב ותוצרת מהתעשיות הפטרוכימיות ותעשיות הרכב שלה בשווי של כמה מיליארדי דולר נוספים. מוקדם יותר השבוע אמר קולין קהאל, בכיר לשעבר בפנטגון ומומחה למדיניות החוץ של ארצות הברית, כי שוויה של העסקה המוצעת לאירן לא יעלה על 6-7 מיליארד דולר. הוא אמר את הדברים במהלך עדותו בפני הקונגרס.