מהפכה בסין: הקלות בהגבלת הילודה וסגירת מחנות העבודה

האם סין משנה כיוון? בכירי המפלגה הקומוניסטית השולטת במדינה, הכריזו על שורת רפורמות מרחיקות לכת וביניהן: הקלות ב"תכנית הילד האחד", סגירת מחנות העבודה במדינה ושילוב של שירותים סוציאליים בערים ובכפרים

לידת תינוק בסין, ארכיון (רויטרס)

סין פרסמה היום (ו') שורה של רפורמות מתוכננות, המבטיחות שינויים מרחיקי לכת במשק ובמרקם החברתי של המדינה. אחד השינויים הבולטים ברשימת הרפורמות הוא הסעיף העוסק בהקלות בתכנית להגבלת הילודה בסין, הידועה יותר בשם "תכנית הילד האחד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי התכנית החדשה, זוגות בסין יוכלו לגדל שני ילדים אם אחד ההורים הוא ילד יחיד במשפחתו, זאת לטענתם במטרה לקדם פיתוח מאוזן של האוכלוסייה בסין לטווח ארוך. בעבר, בני זוג היו יכולים להביא לעולם ילד שני, רק אם הם חיו בכפרים מבודדים ורק אם שניהם היו ילדים יחידים במשפחותיהם.

השלטון בסין הסביר את ההחלטה בכך שהוא מעוניין להביא למקורות חדשים של צמיחה, לאחר שלושה עשורים שבהם סין התרחבה בקצב מסחרר.

מסמך הרפורמות פורסם על ידי המפלגה הקומוניסטית, בתום כינוס בן ארבעה ימים של מנהיגיה הבכירים של המפלגה. לטענתם, סין תאיץ את הגדלת הונה, תימנע מלהגביל את מספר התושבים בערים הקטנות ובעיירות, תשלב שירותים סוציאליים בערים ובכפרים, ותקדם מיסוי סביבתי.

נולדו לעידן חדש בסין. ארכיון (רויטרס)
בנוסף לכך, הוחלט בסין גם לבטל את מערכת מחנות העבודה השנויה במחלוקת - כך עולה ממסמך שהונפק לאחר קיום ועידת המפלגה הקומוניסטית במדינה.

ההחלטה על סגירת מחנות העבודה, שהוקמו בכדי להעניש את מבקריה הראשונים של המפלגה הקומוניסטית, הגיעה בעקבות הקריאה לחינוך מחדש ולהפחתה הדרגתית של מספר הפשעים המחייבים עונש מוות.

"הממשלה השתמשה עד לאחרונה בהרבה שיטות שהיו נגד שלטון החוק, ולא כיבדו את זכויות האדם או את חופש הביטוי, אז זו בהחלט התקדמות", אמר עו"ד פו זיקיאנג, שייצג מספר עצירים במחנות העבודה בסין.