אירן: "לא נוותר על זכותנו להעשיר אורניום"

שר החוץ של אירן מוחמד זריף הדגיש כי טהרן "לא תחתום על עסקה עם המערב שלא תכלול הכרה בזכות להעשיר אורניום", לקראת סבב השיחות הבא שייפתח בשוויץ בשבוע הבא. עם זאת, לדבריו הוא "מלא תקווה" לקראת המו"מ

שר החוץ האירני זריף (AP)

שר החוץ של אירן מוחמד זריף אמר כי טהרן "לא תוותר על זכותה לגרעין". לדבריו לא יהיה כל הסכם שלא כולל הכרה של המערב בזכותה של אירן להעשיר אורניום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עם זאת, זריף הוסיף בראיון לסוכנות הידיעות האירנית פארס כי הוא "מלא תקווה", כדבריו, לקראת הסבב שייפתח בז'נבה בשבוע הבא.

למרות הקשחת העמדות הזו, על פי דוח שפרסמה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, הרפובליקה האסלאמית בלמה את ההרחבה המתוכננת של תכנית הגרעין מאז מונה חסן רוחאני לנשיאות.

זמן קצר לאחר פרסום הדוח הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר כי הוא "אינו מתרשם" מכך. "אירן לא הרחיבה את מתקני הגרעין שלה מכיוון שהיא אינה צריכה לעשות זאת", אמר נתניהו. "יש להם מספיק מתקנים ומספר צנטריפוגות לפתח ולייצר את החומר הבקיע שמצוי בליבת פצצת האטום".

הדוח מכיל מידע מסוג שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אינה נוטה לדווח באופן רגיל. על פי הדוח, בשלושת החודשים האחרונים התקינה אירן ארבע צנטריפוגות בלבד בכוריה הגרעיניים לעומת 1,800 צנטריפוגות שהותקנו לפני מספר חודשים - טרם עלייתו של רוחאני לשלטון.

כמו כן קובע הדוח כי אירן רחוקה מהקו האדום אותו שרטט ראש הממשלה נתניהו. לפי הנתונים ברשות אירן 196 קילוגרם של אורניום מועשר, לעומת 250 קילוגרם של אורניום - הרף העליון אותו הציב נתניהו כאזהרה.