רוחאני: "היחידים שמתנגדים לשיחות הם אויבינו"

בנאום לציון 36 שנים למהפכה, קרא הנשיא האירני להסרת הסנקציות "הלא אנושיות והבלתי חוקיות". רוחאני קרא להסכם שמיטיב עם שני הצדדים, שב והדגיש כי תכנית הגרעין היא למטרות שלום בלבד - ושלהב את הקהל שצעק "מוות לישראל"

הקהל באירן צעק "מוות לישראל" - הנשיא גינה את הסנקציות: נשיא אירן חסן רוחאני נשא היום (רביעי) בטהרן, לציון 36 שנים למהפכה. בנאום, שקיבל מהתקשורת במדינה את הכינוי "נאום הגרעין", התייחס למו"מ שמתנהל בנושא הגרעין של המדינה ורמז להתנגדות של ישראל להסכם: " מספיק עם השקרים. תהיו כנים עם האומות והעמים שלכם ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מיליונים ברחבי איראן גדשו משעות הבוקר את רחובות הערים הגדולות ברחבי המדינה. רוחאני אמר לקהל הרב: "אנו מחפשים הסכם של WIN-WIN, על פיו אירן תספק שקיפות של תכנית הגרעין שלה שנועדה למטרות שלום במסגרת החוק הבינלאומי ובתמורה הצד השני ישים סוף לסנקציות הלא אנושיות והבלתי חוקיות נגד אירן, שני הצדדים ירוויחו".

ההמונים בטהרן, היום

על פי הדיווחים הלא רשמיים במדינה, הקהל הרב הריע לנשיא ומדי פעם, בהפסקות הנאום, צעקו רבים "מוות לישראל". למרות דבריו נגד הנזק שגרמו הסנקציות, הנשיא שב וטען שזו לא הסיבה שהובילה את אירן למו"מ: "האמירות על פיהן אירן הגיעה לדיונים בגלל הסנקציות - זהו שקר. הגענו לשולחן המשא ומתן למען השלום והיציבות בעולם".

לאחר מכן תקף בדבריו את המעצמות - כחודש וחצי בלבד לפני תום המועד הרשמי לשיחות: "אם אתם אומרים שהסנקציות הובילו אותנו בכוח למשא ומתן, למה שלא תמשיכו בסנקציות? מספיק עם השקרים". רוחאני אמר גם שאי אפשר יהיה להפסיק עם הטרור במזרח התיכון ללא סיוע מאירן.

הקהל המשולהב צעק "מוות לישראל"

בובת הרצל מובילה חמור עם דגל ישראל בהורמ
אירן מציינת היום 36 שנים להפיכה האסלאמית במדינה - ההפיכה שהעלתה לשלטון את משטר האייתולות. במסגרת החגיגות, נערכת עצרת ענק בהשתתפות מאות אלפים בבירה טהרן. מנהיג אירן, האייתוללה חמינאי, לא הגיע לכינוס אך פרסם הודעה לכבוד האירוע בה אמר ש"האומה האירנית תראה שכל מי שרוצה להשפיל אותה, יתמודד עם השפלה בעצמו".