סבא"א: "אירן בלמה את תכניתה הגרעינית"

4 ימים לאחר סיום השיחות בז'נבה ללא הצלחה, דוח מיוחד של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית טוען כי הרפובליקה האסלאמית האטה באופן משמעותי את תכניתה הגרעינית. לפי הדוח, ב-3 החודשים האחרונים התקינה המדינה 4 צנטריפוגות בלבד לעומת 1,800 לפני מינויו של רוחאני לנשיא. נתניהו: "לא מתרשם מהדיווח"

סבא"א: האטה משמעותית בהעשרה. ארכיון (רויטרס)

האם אחרי יותר מעשור אירן עצרה את תכניתה הגרעינית? על פי דוח שפרסמה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, הרפובליקה האסלאמית בלמה את ההרחבה המתוכננת של תכנית הגרעין מאז מונה חסן רוחאני לנשיאות. זמן קצר לאחר פרסום הדוח הגיב ראש הממשלה נתניהו, ואמר כי הוא "אינו מתרשם" מכך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הדוח מכיל מידע מסוג שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אינה נוטה לדווח באופן רגיל. על פי הדוח, בשלושת החודשים האחרונים התקינה אירן ארבע צנטריפוגות בלבד בכוריה הגרעיניים לעומת 1,800 צנטריפוגות שהותקנו לפני מספר חודשים - טרם עלייתו של רוחאני לשלטון.

כמו כן קובע הדוח כי אירן רחוקה מהקו האדום אותו שרטט ראש הממשלה נתניהו. לפי הנתונים ברשות אירן 196 קילוגרם של אורניום מועשר, לעומת 250 קילוגרם של אורניום - הרף העליון אותו הציב נתניהו כאזהרה.

מחווה לארה"ב? רוחאני ואובמה (רויטרס)

אם אירן אכן עצרה את התקדמות תכניתה הגרעינית, נראה כי מדובר בסימנים ראשונים של נכונות מצדם להציע מחוות למעצמות המערב וכן להיערך לפשרות בעיקר מול האמריקנים.