דיווח: אירן לא תרוויח יותר מ-10 מיליארד דולר מעסקת הגרעין

בכירים בממשל אובמה סותרים הערכות ישראליות בדבר הרווח הכספי של טהרן כתוצאה מעסקה עם המערב. אתמול העריך השר שטייניץ כי אירן עשויה להרוויח עד 40 מיליארד דולר מעסקה, אבל בארה"ב מתעקשים כי הסכום לא יעלה על 10 מיליארד. במקביל דיווחה סבא"א כי אירן עצרה כמעט לחלוטין את העשרת האורניום לרמה גבוהה

השיחות בז'נבה. ארכיון (AP)

העסקה המתגבשת בין אירן לבין המעצמות, שכוללת הקלה בסנקציות המוטלות על טהרן, עשויה להעשיר את קופתה של הרפובליקה האסלאמית ב-10 מיליארד דולר - כך מפרסם העיתון האמריקני "דיילי ביסט" מפי מספר מקורות בממשל אובמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בכירים בממשל אובמה, המעורים בפרטי העסקה, אמרו כי במסגרתה תורשה אירן למכור נפט בשווי 3.5 מיליארד דולר בששת החודשים הקרובים ותורשה למכור זהב ותוצרת מהתעשיות הפטרוכימיות ותעשיות הרכב שלה בשווי של כמה מיליארדי דולר נוספים.

אתמול (ד') אמר קולין קהאל, בכיר לשעבר בפנטגון ומומחה למדיניות החוץ של ארצות הברית, כי שוויה של העסקה המוצעת לאירן לא יעלה על 6-7 מיליארד דולר. הוא אמר את הדברים במהלך עדותו בפני הקונגרס.

עלייה של 5% באורניום המועשר של אירן

נעצרה העשרת האורניום? כור גרעיני באירן (רויטרס)
בכנס שנערך אתמול בירושלים הזהיר יובל שטייניץ, השר לעניינים אסטרטגיים וענייני מודיעין, כי אירן תוכל להרוויח עד 40 מיליארד דולר כתוצאה מההקלה בסנקציות. דוברת מחלקת המדינה האמריקנית דחתה בתגובה את ההערכה שהציג שטייניץ: "מבלי להיכנס לפרטים, אני יכולה להתחייב על כך שהמספר הזה מוגזם ולא מבוסס על המציאות".

במקביל פרסמה היום הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית את הדוח הרבעוני שלה על תכנית הגרעין האירנית. על פי הדוח, אירן עצרה באופן כמעט מוחלט את העשרת האורניום לרמה גבוהה בשלושת החודשים האחרונים.

על פי הדוח, מאגר האורניום המועשר לדרגה גבוהה של אירן עלה ב-5% מאז אוגוסט, למשקל של 196 ק"ג. בדוח ציינו כי עדיין מדובר במספר הנמוך מ-250 ק"ג הנדרשים לפיתוח פצצה גרעינית.