צפו במחזה המרהיב: הזוהר הצפוני מתעצם

"הזוהר הצפוני", תופעת הטבע הנראית בבירור מעל הקוטב הצפוני והדרומי, מתעצמת לאחרונה בשל פליטת אנרגיה סולארית מוגברת מהשמש. צילומים מרהיבים בחשיפה ארוכה חושפים את המחזה המרהיב מעל שבדיה

הזוהר הצפוני, שמהווה מוקד תיירותי ומחזה מדהים גם בימים כתיקונם, והתעצם לאחרונה. מדענים מעריכים כי העלייה בשחרור האנרגיה הסולארית מהשמש גרמה למחזה המרהיב לבלוט עוד יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סדרת אורות זוהרים דולקת מעל שמי החוג הארקטי, בצפון אירופה ובאלסקה בעיקר. הזוהר הצפוני נוצר כשאנרגיה סולארית משחררת חלקיקים טעונים לכדור הארץ, המתנגשים עם הגזים באטמוספירה. ההתנגשויות נראות בבירור בסמוך לקוטב הצפוני והדרומי, והצלם צ'אד בלייקלי נסע לחלק הצפוני של שבדיה על מנת לתעד את המופע המרהיב. 

בלייקלי צילם בחשיפה ארוכה, לפני כשבוע, את הזוהר הצפוני מעל הפארק הלאומי "אביסקו" בצפון שבדיה. בלייקלי אמר כי הוא מקווה שהצילומים יעוררו עניין בקרב צלמים חובבים נוספים. לדבריו, הפעילות הסולארית יצרה "מופעי אור מרהיבים כמעט בכל לילה" בשבועות האחרונים.

שחרור האנרגיה הסולארית נובע גם סיבוב השמש סביב צירה - השמש מתקרבת לאמצעו של של "המעגל הסולארי" - תהליך המתרחש בכל 10 או 13 שנים, ובסופו מתהפכים השדות המגנטיים של השמש. חוקרים מעריכים כי הפעילות הסולארית תישאר ברמה גבוהה בחודשים הקרובים.