קרי תדרך סנאטורים: "הפסיקו להקשיב לישראל"

אנשי סנאט רפובליקנים טוענים כי התדרוך של מזכיר המדינה האמריקני, שנועד למנוע הטלת סנקציות נוספות על אירן, היה למעשה שיחת דה-לגיטימציה לעמדה הישראלית בנושא. "קרי אמר שצריך להפסיק להקשיב לישראל בנושא האירני", סיפר עוזרו של אחד הסנאטורים שנכח בפגישה

מזכיר המדינה ג'ון קרי, ארכיון (חדשות 2)

המתיחות בין וושינגטון לירושלים נמשכת: סנאטורים רפובליקנים טענו הלילה (ה') כי בתדרוך שהעביר מזכיר המדינה ג'ון קרי לחברי הבית העליון של הקונגרס, נשמעו אמירות אותן הגדירו כ"אנטי-ישראליות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מטרת התדרוך שהתנהל בדלתיים סגורות הייתה להפעיל לחץ על מקבלי ההחלטות להימנע מהטלת סנקציות חדשות על אירן, כל עוד מתנהל איתה משא ומתן על הפסקת תכנית הגרעין. אלא שמקורב לאחד מחברי הסנאט סיפר לאתר החדשות האמריקני "באז-פיד" כי "בכל פעם שמישהו העלה את הסוגיה של מה ישראל תחשוב, קרי קטע אותם ואמר 'אתם צריכים להתעלם ממה ששראל אומרת לכם, תפסיקו להקשיב לה בעניין הזה'".

בביקורת שמתח הסנאטור מארק קירק על מזכיר המדינה, הוא חשף כי גם ישראל פעלה והעבירה את עמדותיה לאנשי המפתח טרם תדרוכו של קרי. "עכשיו אני אמור לא להאמין לכל מה שהישראלים אמרו לי? אני חושב שישראלים יש מידע מודיעיני טוב למדי", אמר קירק והוסיף כי על פי המקורות ישראלים ששוחחו איתו, ההסכם המתגבש יעכב את תכנית הגרעין האירנית ב-24 ימים בלבד.

נציגי אירן והמעצמות במהלך השיחות בז'נבה (רויטרס)

"הגברת הסנקציות עלולה להרחיק את טהרן"

הנוכחים בתדרוך המשיכו ומתחו ביקורת על ג'ון קרי וסגן הנשיא ג'ו ביידן שהתלווה אליו לתדרוך הסנאטורים: "לא היו להם שום פרטים, לא הייתה להם אפשרות לאמת מידע שהוצג בפניהם, לתאר משהו שקשור להסכם או לענות על שאלות פשוטות".

לעומת חבריהם הרפובליקנים, הסנאטורים הדמוקרטים שיצאו מהפגישה, שמרו על שתיקה, מלבד אחד מהם שהצהיר כי "יש לו אמון בקרי ובכוונתו לוודא שתימצא דרך למנוע מאירן לפתח יכולת גרעינית".

בטרם כניסתו לתדרוך אמר מזכיר המדינה קרי לעיתונאים כי הטלת סנקציות נוספות על אירן בזמן שמתנהל משא ומתן עלול לשבור את האמון עם האירנים. "הסכנה היא שהקונגרס יעביר באופן חד-צדדי את ההחלטה להגביר את הסנקציות עלול להפר את האמון בין הצדדים ולהרחיק את טהרן".