בוליביה: בתים קרסו ממשקל הגשם

הגשמים הכבדים שירדו בלה פז, בירת בוליביה, גרמו לנזק רב בפרברים ולקריסתם של שמונה בתים. עשרות איבדו את בתיהם, אך למרבה המזל איש לא נפגע: "רצתי בחזרה לבית, וגיליתי שהוא קרס לגמרי", סיפרה אחת התושבות, "עכשיו אני תקועה בלי קורת גג"

"אחותי התקשרה וסיפרה שהבית קורס": מזג האוויר הסוער בישראל מתגמד לעומת המערכת החורפית בבוליביה. הבירה לה פז, הנמצאת בגובה של 3,600 מטרים מעל פני המים, ספגה גשמים רבים – שגרמו אתמול (שלישי) לקריסתם של מספר בתים בשכונת עוני על ראש אחת הגבעות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כלי התקשורת במדינה תיעדו את קריסת חלק מהבתים, שאירעה דווקא לאחר שהגשמים הסוחפים פסקו. מומחים במדינה הסבירו כי הגשמים הצטברו ביסודות הבניינים בפרברים הרעועים - וגרמו לקריסה לאורך זמן. רכוש רב נקבר מתחת לבוץ ולהריסות, אך למרבה המזל איש לא נפגע. עשרות נותרו ללא קורת גג, ובעירייה נערכים לסייע להם.

אסטלה ממני, תושבת האזור שביתה נהרס, סיפרה לתקשורת המקומית כי "אחותי התקשרה הבוקר ואמרה לי שהבית נופל. מיד רצתי בחזרה לבית, וגיליתי שהוא קרס לגמרי. אמרתי לאחותי שתוציא את כולם מהבית כדי שלא יקרה להם שום דבר – עכשיו אני תקועה בלי בית".

חלק מהתושבים הגיעו לאזור בו עמדו הבתים ולקחו ציוד בנייה על מנת להקים לעצמם בית חדש. דייר נוסף, אדולפו קרוז, סיפר בצער על ההיסטוריה של הבית שחרב: "לקח להורים שלי 60-70 שנה של נישואים כדי להשיג את הבית הזה – עכשיו אנחנו מנסים להציל ממנו את כל מה שנשאר".

ולדימיר טורו, אחד הבכירים בעירייה, הסביר: "זו בעיה גיאו-דינמית שגרמה לקריסתם המוחלטת של שמונה בתים. מה שאנחנו עושים, לפי הנוהל, הוא הצלת רכוש ששייך למשפחות ולאחר מכן הוצאת חומרי הבנייה שניתן להציל". לדברי טורו, השלב הבא יכלול הריסה מבוקרת של כל המבנים שמוגדרים כמסוכנים.