האסון בפיליפינים: רעב, ביזה וחשש מהתפרצות מחלות

אלפי בני אדם נהרגו, מאות אלפים נותרו חסרי כל והסיוע הבינלאומי מתעכב עקב ההרס הרב שגרמה סופת הטייפון "הייאן" בפיליפינים. חמש יממות לאחר שהכתה במדינת האיים, שליח חדשות 2 למוקד האסון מספר על הגופות ברחובות, הייאוש וגם על נקודות התקווה

חמש יממות לאחר שסופת הטייפון "הייאן" הכתה בפיליפינים, הזמן בעיר שחרבה, ושאליה מתנקז מאמץ הסיוע, נראה כאילו עמד מלכת. ברחובות טקלובן נערמות הגופות ואיש, כך נראה, לא ממהר לפנות אותן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש לנו קשיים באיתור הגופות מכיוון שכולן קבורות מתחת להריסות", אמר היום אלפרד רומולאדז, ראש העיר טקלובן. "אם יש גלים של ריח רע, זאת הדרך היחידה שלנו למצוא גופות". ביומיים האחרונים נפגשנו עם אנשים רבים ששבו הביתה מודאגים לאחר שלא שמעו דבר מבני משפחותיהם בעקבות הרס התשתיות.

אוהד חמו (חדשות 2)

מאות אלפי בני אדם נותרו חסרי כל, ללא מזון, בגדים יבשים או סיוע רפואי. צוותי סיוע רבים מהעולם כולו מנסים להגיע למוקד האסון בכל דרך אפשרית, אבל ההרס הרב שגרמה הסופה מקשה לא רק על פעולות החילוץ - אלא גם על הגעת צוותי הסיוע. טונות של מים, מזון, בגדים וסיוע רפואי תקועים בשדות התעופה ואין דרך להעבירם.

ניצולים ישנים ברחוב ובבתי קברות

העצבים, הרטיבות ואוזלת היד מתורגמים בשטח לביקורת על הבלגן השורר במדינה ועל חולשתן של הרשויות, שעדיין לא הגיעו לאיים רבים. במקביל, הרעב, העייפות וחוסר האונים מפנים מקום לביזה. מקרים רבים של גניבה מחנויות ושל פריצות לבתים נרשמו בימים האחרונים. "אם אתה נוסע באוטובוס, שזה אמצעי התחבורה היבשתי היחיד, אנשים פושטים על האוטובוס וחוטפים ממך את האוכל", מספר לנו מתנדב פיליפיני. "הם שוברים את החלון רק כדי להגיע אליך ואז הם נעשים מאוד אלימים".

מאות אלפים נותרו ללא קורת גג (רויטרס)

הסיוע הבינלאומי ממשיך לזרום למקום האסון. הבוקר נחת הצוות המקדים של משרד החוץ ופיקוד העורף. משלחות סיוע וחילוץ מבריטניה, גרמניה וצרפת כבר נמצאות במוקד האסון. משרד ההגנה האמריקני הורה לנושאת המטוסים ג'ורג' וושינגטון, ועליה 5,000 חיילי מארינס ו-80 מסוקי חילוץ, לשוט לאזור והיא צפויה להגיע בתוך 48 שעות.

בדרך למוקד האסון ראינו אלפי אנשים נמלטים מטקלובן. אחרים מצאו מקומות לינה בבתי קברות, ברחוב ובכל מקום אפשרי. אבל לצד הייאוש יש גם לא מעט תקווה. כך למשל במעבורת שמביאה אזרחים לתוך טקלובן - אזרחים שיצאו ללא פגע מהסופה ומבקשים לסייע למי שאינו יכול. האו"ם מעריך שיידרשו מאות מיליוני דולרים לשיקומם של כמיליון חסרי בית, ואם זה לא מספיק - גם הגשם ממשיך לרדת כאן כמעט ללא הפסקה. הרשויות במדינה חוששות כי השילוב של הגשם ושל הלחות, לצד הגופות ברחוב, עלול להוביל להתפרצות מחלות.