גרמניה פרסמה 25 יצירות מ"האוסף הנאצי"

הרשויות במדינה חשפו 25 מתוך 1,400 יצירות שנמצאו בדירתו של קשיש גרמני, שחלקן הוחרמו על ידי הנאצים מאספנים יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה. בין היצירות שנחשפו: דיוקנאות של נשים שציירו מאטיס ושאגאל וציור נוף של הצייר הוונציאני קנאלטו. אתר האינטרנט הייעודי לחשיפת היצירות קרס עקב מספר הכניסות הרב

דיוקן האישה מאת מאטיס (צילום מסך: דר שפיגל)

אוצר האמנות העצום שנמצא בדירתו של קשיש במינכן, לאחר שנגנב על ידי הנאצים במלחמת העולם השנייה, ממשיך לעורר עניין רב בגרמניה. הרשויות במדינה חשפו היום (ג') לראשונה 25 מהיצירות שהתגלו בדירה. אתר האינטרנט המיוחד שהוקם לצורך כך קרס עקב מספר הכניסות הרב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שוויו הכולל של אוסף האמנות מוערך בכמיליארד אירו, אך שוויו האמיתי עשוי להיות גדול אף יותר. בין 25 היצירות שנחשפו היום ניתן למצוא דיוקנאות של נשים מאת האמנים בני המאה ה-19 וה-20 אנרי מאטיס ומארק שאגאל, כמו גם ציור של נוף העיר פדובה באיטליה מאת הצייר הוונציאני קנאלטו, בן המאה ה-18.

הציור שנחשף מאת קנאלטו (צילום מסך: דר שפיגל)

במקביל, דיווח המגזין "פוקוס", היוצא לאור במינכן וחשף את הפרשה, כי הקשיש שירש את האוסף מאביו סוחר האמנות, קורנליוס גרליט, נמלט מגרמניה מחשש שייחקר על ידי רשות המסים.

עם זאת, מדובר ככל הנראה רק בקצה הקרחון. על פי דיווחים - בין למעלה מ-1,400 היצירות יש גם ציורים של פיקאסו, אמן הרנסאנס הגרמני אלברכט דירר, והאמנים אמיל נולדה, אוסקר קוקושקה ופול קלה. לפי הדיווח במגזין הגרמני, היצירות נלקחו כבר לפני שנה וחצי למחסן מאובטח במכס של מדינת בוואריה - אך הרשויות בגרמניה שמרו על כך בסוד, מחשש לסיבוכים דיפלומטיים ומשפטיים.