תיעוד: מפנים את הגופות בפיליפינים

בשורה מצמררת זה לצד זה מסודרים שקי גופות שחורים של הנספים הרבים בעיר טקלובאן - שספגה את הנזק הגדול ביותר בסופת הטייפון "הייאן". השקים מועמסים על משאיות ומרוכזים במקום אחד כעדות נוראה לאסון שהכה באזור

ימים לאחר שסופת הטייפון הקטלנית "הייאן" הכתה במדינה וגבתה את חייהם של כעשרת אלפים בני אדם , לפי ההערכות, כוחות הביטחון במקום החלו היום (ג') בהליך הקשה של פינוי גופות ההרוגים הרבים מאזור האסון ובזיהוי הנספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתיעוד מהפיליפינים נראים שוטרים מפנים בזה אחר זה שקים שחורים ובהם גופות של אנשים שנספו בסופה בעיר טקלובאן שבמזרח המדינה - שספגה את הנזק הגדול ביותר בטייפון. בטקלובאן נרשם מספר ההרוגים הגבוה ביותר במדינה.

שקי הגופות מועלים על משאיות ולאחר מורדים מהן ומרוכזים בשורות מצמררות זה לצד זה. באתר אליו פונו הגופות ניתן עדיין להבחין בממדי ההרס שזרע "הייאן", ובמים הרבים שהצטברו כתוצאה מהגשמים העזים שהביא עמה הטייפון, המציפים חלקים נרחבים של העיר שנחרבה כליל.

"אנחנו מנסים לעשות את הטוב ביותר מבחינתנו כדי לזרז את הליך זיהוי הגופות, אבל המשימה החשובה הזו הולכת ונעשית מורכבת יותר ככל שהזמן עובר. המספר הרב של ההרוגים מקשה עלינו לזהות את הקורבנות מהר", סיפר קצין משטרה שהגיע לטקלובאן על מנת לפקח על הליך פינוי הגופות. מניין ההרוגים הרשמי באסון עלה ל-1,744 בני אדם - אך ההערכות הן כי למעלה מעשרת אלפים איש נספו.

"חוששים שאנשים ירעבו למוות"

הניצולים חוששים ממצוקה ורעב (רויטרס)
אלא שגם מצבם של אלה ששרדו את הסופה הנוראה לא מאיר פנים. המציאות מחוץ למחסה בטרמינל מוסיפה להיות טרגית וקשה - הניצולים מחפשים אוכל ובוזזים חנויות על מנת לשרוד. "העיר הרוסה לגמרי, וחלק מהאנשים מאבדים את שפיותם מהרעב, או לאחר שאיבדו את משפחותיהם", אמר אנדרו פומדה, מורה בן 36 מטקלובאן. לדברי פומדה, הייאוש בקרב הניצולים גובר: "חלקם נהפכים לאלימים. אני מפחד שבעוד שבוע אנשים יהרגו מתוך רעב".

"אנחנו צריכים מים ותרופות, כי הרבה מהאנשים כאן פצועים. חלקם סובלים מהתייבשות ושלשול בגלל המחסור באוכל ומים", אמרה אריקה מיי קראקוט מהאי לייטה. אישה נוספת, שאיבדה את ביתה זעקה: "אין לי בית ובגדים, אני לא יודעת איך אתחיל מחדש את חיי. אני לא יודעת מה קרה לנו - אנחנו זועקים לעזרה".

אמש הגיעה סופת הטייפון הקטלנית לחופיה הצפוניים של וייטנאם. כלי התקשורת המקומיים דיווחו כי לפחות 11 בני אדם נהרגו כתוצאה מפגיעת הסופה. על פי הדיווחים, כ-600 אלף בני אדם פונו מהאזורים הנתונים בסכנה. הלילה דווח כי הסופה, על אף שנחלשה משמעותית, הגיעה לחופיה הדרומיים של סין ואף הביאה למותם של שמונה בני אדם נוספים.