צפו: חסר הבית שמקבץ נדבות ברחובות העולם הוא בכלל רובוט

ניסוי חברתי או מתיחה? בשנים האחרונות מסייר ברחובות העולם רובוט בדמות אדם חסר בית העונה לשם "דירק", על מנת לבחון את תגובות העוברים והשבים למצוקתו. לאחרונה ביקר גם בטאיוואן - שם בחרו חלק מהאנשים לתעד אותו ואחרים - לנסות ולעזור לו. צפו בגרסה הרובוטית ל"מה אתם הייתם עושים"

רובוטים הם בדרך כלל סמל לחדשנות, טכנולוגיה, שגשוג וקדמה, אלא שבמקרה הזה רובוט אחד מסמל בדיוק את ההיפך: "דירק" הוא רובוט בדמות אדם חסר בית בגודל טבעי שייצרו צמד מפתחים מהולנד, המסייר כבר כמה שנים בין העוברים והשבים ברחובות של מדינות שונות בעולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ומה מבקש אותו רובוט מחופש להשיג? הרובוט הזה משמש חלק מניסוי חברתי מתוחכם שנועד לבחון את תגובת האנשים למצוקת אדם חסר אונים או אם תרצו: "מה אתם הייתם עושים" - גרסת הרובוטים.

לאחרונה נצפה דירק חסר הבית ובעל הזקן המוזנח, כשלגופו מעיל, כובע ומשקפיים ישנים מסתובב בטאיוון. הרובוט, המסוגל להגיב לאינטראקציות אנושיות באמצעות שליטה בשלט רחוק ונראה ממש כמו בן אדם אמיתי, סייר ברחובות עם עגלת הקניות שלו, כשסביבו הצטברו בעיקר סקרנים שלא הבינו מה הם רואים.

חלק שלפו את הסמארטפונים ובחרו לצלם אותו, חלק העדיפו לתת לו מטבע ואחרים אף בחרו להתלוות אליו לפרק זמן קצר כדי לתת לו תחושה מעט יותר טובה. והיו גם כאלה שפשוט התעלמו ממנו, כפי שאולי היו מתעלמים מחסר בית אמיתי שהיה עובר סמוך אליהם. בעבר ביקר אותו רובוט חסר בית גם באוסטרליה ובגרמניה - שם אפילו נעצר על ידי המשטרה במרכז קניות.