אירן מאשימה: "קרי הכשיל ההסכם והאשים אותנו"

אחרי כישלון השיחות בז'נבה, שר החוץ האירני מביא את גרסתו למה שהתרחש מאחורי הקלעים ומאשים את מזכיר המדינה האמריקני כי רוקן את ההסכם מתוכן - ולמחרת האשים את אירן במהלך. "שום ספין לא ישנה מה שקרה"

קרי וזריף, ארכיון (רויטרס)

סבב השיחות עם אירן הסתיים ללא הסכמה וצפוי להתחדש פעם נוספת בז'נבה ב-20 לנובמבר, אך נציגי הרפובליקה האסלאמית מחריפים את הטון ומאשימים את ארה"ב בכך שגרמו להסכם להפוך לחסר ערך, ובהטלת האחריות על אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהתבטאות יוצאת דופן בעמוד הטוויטר שלו, תקף שר החוץ האירני מוחמד זריף את מזכיר המדינה האמריקני קרי בשל דבריו האחרונים. "אדוני מזכיר המדינה, האם הייתה זו אירן שעיקרה את ההסכם ביום חמישי בערב ואחר כך גינתה את המהלך ביום שישי בבוקר?", צייץ זריף.

"שום ספין תקשורתי לא ישנה את מה שקרה באמת בשיחות בין אירן לשש המעצמות בין השעות 18:00 ל-05:00 בבוקר", כתב זריף, "אבל הוא יכול לשחוק עוד יותר את האמון בין הצדדים".

למרות הדברים החריפים האלה, הוסיף שר החוץ האירני כי ארצו נותרה מחויבת להמשכו של משא ומתן בונה. "אינטראקציה על בסיס של שוויון היא המפתח להשגת היעדים המשותפים", צייץ השר האירני.

שפירו: ההצעה שהוגשה לאירנים הייתה מחמירה

שגריר ארה"ב בישראל, ארכיון (חדשות 2)
את הדברים אמר זריף בתגובה לשורת אמירות של מזכיר המדינה האמריקני בבוקר יום שישי שלאחר כישלון המגעים. "לוקח זמן לבנות אמון בין מדינות שהיו בעימות זמן כה רב", אמר אז קרי. "דיפלומטיה לוקחת זמן, אבל החלון לדיפלומטיה לא יישאר פתוח תמיד. הגענו כדי למנוע מאירן להשיג נשק גרעיני ונמשיך לדבוק במטרה הזאת".

על רקע הדברים האלה, טוען שגריר ארה"ב בישראל כי האירנים סירבו לחתום על הצעת המעצמות בשל הדרישות האמריקניות המחמירות. "הם לא הרגישו שהם בעמדה שהם מסוגלים להסכים להצעה", אמר השגריר שפירו בריאיון מיוחד לחדשות 2. "הדבר מוכיח כמה ההצעה שהוגשה לאירנים הייתה קשה עבורם, משום שבכך הם נאלצו להקפיא חלק מתכניתם הגרעינית".

שפירו דיבר על החששות בישראל מפני הקלות משמעותיות בסנקציות המוטלות על אירן ושיגר מסר מרגיע לירושלים. "לא יהיו הקלות בסנקציות העיקריות", ציין שגריר ארה"ב בישראל. "העיצומים על הנפט ועל מוסדות בנקאיים ייוותרו על כנם. אלה הסנקציות שהפעילו לחץ עצום על הכלכלה האירנית ושהביאו אותה לשולחן הדיונים. אותן סנקציות אפילו יוחרפו לאחר השגת ההסכם הראשוני".