מזכ"ל מועצת האיחוד מתחייב: "אירופה לא תאסור את ברית המילה"

במהלך ועידת רבני אירופה, המתקיימת בברלין לציון 75 שנים לליל הבדולח, התחייב מזכ"ל מועצת האיחוד האירופי שלא לפגוע בקיום הטקס היהודי. "ההחלטות האחרונות באירופה נבעו מחוסר ידע", הבטיח תורביורן יאגלנד, "מועצת אירופה קמה כדי להילחם נגד גזענות ואנטישמיות"

הטקס יימשך, ארכיון (רויטרס)

אחרי הסערה שהתחוללה בחודשים האחרונים באירופה סביב נושא קיום טקס ברית המילה היהודי, שאף הגיעה עד לבית המשפט, התחייב היום (ב') מזכ"ל מועצת האיחוד האירופי כי אירופה לא תאסור על קיום הטקס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מועצת אירופה קמה כדי להילחם נגד גזענות ואנטישמיות אני רוצה להבהיר חד משמעית בשום אופן מועצת אירופה לא רוצה לאסור ברית מילה. אין מדינה באירופה שאוסרת ברית מילה. כתבתי כך לנשיא פרס. אמשיך להילחם ולהביע את דעתי במועצת אירופה ולמנהיגות הפוליטית באירופה", הדגיש מזכ"ל מועצת האיחוד, תורביורן יאגלנד.

את הדברים אמר יאגלנד במהלך ועידת רבני אירופה שהתכנסה בברלין, לציון 75 שנה לאירועי ליל הבדולח בהשתתפות שורה ארוכה של רבנים אירופאים, וכן הרבנים הראשיים: הראשון לציון הרב יצחק יוסף והרב הראשי האשכנזי דוד לאו.

"אלה שקיבלו את ההחלטה אין להם כל כוח בחקיקה. ההחלטה שלהם אינה מחייבת איש. הגוף היחידי שמסוגל לקבל החלטה כזו הוא בית המשפט לזכויות אדם והם לא קיבלו ולא יקבלו החלטה כזאת", התחייב מזכ"ל מועצת האיחוד שהדגיש את הרצון של אירופה בפלורליזם דתי.

מתוך הוועידה, היום (אלי אטקין)

נשיא הוועידה: האנטישמיות חזרה במלוא עוזה

נשיא הוועידה, הרב פנחס גולדשמיט הזהיר מפני האנטישמיות שחזרה לדבריו לאירופה במלוא עוזה, עם איום על שניים מהעקרונות היהודיים הבסיסים - ברית מילה ושחיטה. "ההתקפות האחרונות מקורן בחוסר סובלנות כלפי מיעוטים דתיים אנטישמיות ואסאלמפוביה", אמר הרב גולדשמיט.

לדברי הרב, "לעיתים קרובות, הן מלווות בהצהרות גנאי נגד ישראל. אפילו הקנצלרית מרקל, בקבלת פרס לורד יעקובוביץ', אמרה שבדיון על ברית מילה בממשלה נשמעו ביטויים רבים של אנטישמיות וגזענות. אסור לשכוח כי אחד החוקים האנטישמיים הראשוניים של הרייך שלישי, היה איסור השחיטה".

הכותב הינו אורח הוועידה.