תחקיר: אימפריית המיליארדים של חמינאי

סוכנות רויטרס חושפת כי מנהיגה העליון של אירן שולט באימפריה עסקית המוערכת בסכום של 95 מיליארד דולר. חמינאי מפעיל ארגון חשאי בשם "סטאד" המעורב בעסקי התעשייה והנפט ובתחום הפיננסים במדינה ועשה את הונו הגדול על ידי תפיסה של אלפי נכסים בבעלות אזרחים אירנים

אימפריית מיליארדים. חמינאי (AP)

המנהיג העליון של אירן, האייתולה עלי חמינאי, שולט באימפריה עסקית בשווי של כ-95 מיליארד דולרים - כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס שחקרה את הפרטים במשך שישה חודשים. על פי הדיווח, שווי האימפריה העסקית עולה אפילו על שוויו של ייצוא הנפט השנתי של אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ארגון קטן ולא מוכר המופעל על ידי חמינאי, עונה לשם "סטאד", והוא נחשב מטבע הדברים למקורב לשלטון האירני. הארגון מחזיק בבעלות כמעט על כל ענף בתעשייה האירנית: בפיננסים, בנפט, בחקלאות, בתקשורת ואף בייצור של גלולות למניעת הריון.

"סטאד" בנתה את האימפריה שלה באמצעות רכישה שיטתית ועקבית של אלפי נכסים השייכים לאזרחים אירנים - בני מיעוטים דתיים, מוסלמים שיעים, אנשי עסקים ואירנים המתגוררים בחו"ל.

חקירת רויטרס, אשר מפורטת בסדרה בת שלושה חלקים, מתעדת כיצד צבר ארגון "סטאד" רשימה ארוכה של נכסי נדל"ן. בית המשפט האירני אישר לארגון לקחת רכוש בשמו של המנהיג העליון של אירן. לאחר מכן, הארגון מוכר בחזרה לבעלי הנכסים את הנדל"ן שנלקח מהם, או שהוא מציע אותם למכירה פומבית.

רק בחודש מאי, זיהו כתבי רויטרס כמעט 300 נכסים ש"סטאד" הציע למכירה פומבית, רבים מהם נמכרו בעלות של מיליוני דולרים.

"הארגון אמור היה להתקיים שנתיים בלבד"

פירוש שמו המלא של הארגון הוא "המטה לביצוע הצו של האימאם". השם מתייחס לצו שנחתם על ידי המנהיג הראשון של הרפובליקה האיסלאמית, חומייני, זמן קצר לפני מותו בשנת 1989. לדברי אחד ממייסדי הארגון, "סטאד" נוסד בכדי לעזור לעניים ולוותיקי המלחמה, והיה אמור להתקיים במשך שנתיים בלבד.

במשך כ-25 שנה, הפך הארגון הזה לתאגיד עסקי עם נכסים אמיתיים ולמרות העובדה שהוא מפעיל קרן למטרות צדקה, לא ברור כמה כסף אכן מועבר לצדקה.

גם הנפט בחזקתו. ארכיון (רויטרס)

תחת הנהגת חמינאי, הארגון הרחיב את האחזקות ורכש אחוזי בעלות בעשרות חברות אירניות, גם במגזר הפרטי וגם בזה הציבורי - כשהמטרה המרכזית היא ליצור קונגלומרט שיתרום לצמיחת הכלכלה.

המנהיג העליון, שופטים אירנים וחברי פרלמנט, כך על פי התחקיר, ביצעו לאורך השנים שורת פעולות שכללו הסרת חסמים ביורוקרטיים, חקיקת חוקים ופסקי דין שהגדילו את עוצמתו של ארגון "סטאד".

"לא היה שום גוף מפקח שיכול היה להעלות שאלות לגבי הרכוש שצבר", אמר לרויטרס עו"ד אירני שעזב את המדינה ב-2010.

ביוני האחרון הטילה ארה"ב סנקציות גם על ארגון "סטאד" ועל חלק מהחברות שבהן יש לו אחזקות. האמריקנים כינו את הארגון "רשת מסיבית של חברות המחביאות נכסים למען הנהגת אירן".