אותרו 4 מתוך 5 הישראלים שהוגדרו "מנותקי קשר" בפיליפינים

משלחת חילוץ גדולה של פיקוד העורף, חיל הרפואה ומשרד החוץ נחתה בפיליפינים והיא צפויה להחליט תוך יממה כיצד לסייע לצבא הפיליפיני שמנהל את מבצע החילוץ והסיוע לנפגעי סופת הטייפון הייאן. דובר המשלחת: "אנו חוששים מהעוצמה ומהכמות, כעת אנו הולכים לקראת עלטה וחוסר בהירות"

"הולכים לקראת חוסר בהירות", אזור האסון ב (רויטרס)

ארבעה מהישראלים שהוגדרו עד כה "מנותקי קשר" באסון הסופה בפיליפינים אותרו הבוקר (ב') ויצרו קשר עם בני משפחותיהם - כך אישר משרד החוץ בירושלים. תרמילאי חמישי טרם אותר, אך לפי שעה לא קיים חשש לגורלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כוח חלוץ ישראלי הכולל את אנשי פיקוד העורף, חיל הרפואה ומשרד החוץ, נחת בפיליפינים. כעת יחלו אנשי הצוות הישראלי בעבודת התיאום מול הצבא הפיליפיני, שלקח את האחריות לניהול עבודות החילוץ, הפינוי והסיוע לנפגעים באסון הסופה.

הפיליפינים צריכים בעיקר סיוע רפואי, וכעת בוחנים בישראל איך ניתן לסייע. במהלך היממה הקרובה יוחלט מה ישראל תשלח לפיליפינים, ובאיזה סדר גודל.

"אל הצוותים שלנו יתלוו יחידות חילוץ פיליפיניות שפעלנו עימן בעבר", הסביר אל"מ במיל' אוליבר אליעזר, דובר "פירסט" (ארגון הגג של יחידות החילוץ בישראל). "עם הגעת המשלחת הראשונית מתבצעת הערכת מצב של הכוחות בשטח. הם מדווחים לנו באמצעות טלפון לווייני על הצרכים ומעדכנים אותנו בנתונים השונים, שעל פיהם נקים את המשלחת העיקרית שמונה כ-30 אנשים".

מימדי החורבן רק נחשפים (רויטרס)

"הולכים לקראת חוסר בהירות"

זו הפעם ה-11 שבה אנשי היחידה יוצאים לפעולת חילוץ מורכבת מעבר לים. "בפעם האחרונה טסנו לסייע באסון הצונאמי ביפן", מספר אליעזר, כשהוא מונה גם את הסכנות המאיימות על אנשיו. "אנחנו חוששים מהעוצמה ומהכמות. אנחנו נהיה מעטים מול רבים. בעוד יום זה יתחיל כבר להסריח וצריך להגן על האנשים שלנו ממגפות. הם קיבלו חיסונים, וכעת אנו הולכים לקראת עלטה וחוסר בהירות".

קבוצת החילוץ הגדולה, שצפויה לצאת בימים הקרובים מישראל, תורכב גם היא מחברי יחידות החילוץ האזרחיות בארץ, והיא כוללת בין השאר גם שני צוללנים ורופא. פעילות הצוותים ממומנת בידיי ארגון "ישראייד" ועלותה נאמדת בעשרות אלפי דולרים, שמקורם בתרומות של יהודים מחו"ל.

בהמשך היום צפוי להגיע אל מקום האסון כוח חלוץ של צה"ל ומשרד החוץ, המורכב מאנשי פיקוד העורף וחיל הרפואה.