העולם מתגייס אחרי הטייפון: סיוע מרחבי תבל בדרך לפיליפינים

אנשי פיקוד העורף וחיל הרפואה מישראל המריאו לאזור האסון. ארה"ב שולחת חיילי מארינס ושמיכות, גרמניה הבטיחה כסף ותמיכה טכנית והאו"ם מעמיס מזון לנפגעי סופת הטייפון החזקה בהיסטוריה

חבילות סיוע בפיליפינים (רויטרס)

אחרי הסופה הקטלנית, העולם מתגייס לעזור לפיליפינים. ארה"ב, גרמניה, תכנית המזון העולמית של האו"ם במלזיה וגם ישראל שלחו היום (א') צוותי סיוע ועזרה הומניטרית למדינה מוכת האסון, לאחר שהטייפון "הייאן" שעבר במדינה הותיר בה, על פי ההערכות, יותר מ-10,000 קורבנות וזרע הרס רב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהנחייה של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ המריא הערב מישראל כוח חלוץ של פיקוד העורף וחיל הרפואה לפיליפינים. הכוח מונה חמישה משתתפים ובהם קציני חילוץ והצלה, קציני רפואה ונציג משרד החוץ.

"מדובר בקבוצה מצומצמת של אנשי פיקוד העורף שיבחנו את השטח והיכן ניתן יהיה להקים בית חולים שדה", אמר מוקדם יותר הערב גורם בפיקוד העורף לחדשות 2 Online. "בהמשך ייבחן האם תצא משלחת גדולה יותר". 

מארה"ב עושה את דרכה לאזור האסון קבוצה של כ-90 חיילי מארינס - כחלק מהגל הראשון של הסיוע העולמי. שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל הורה בסוף השבוע ליחידות של צבא ארה"ב באזור האוקיינוס השקט לסייע בחיפושים ובפעולות החילוץ ולספק סיוע אווירי אחרי שהסופה, שהוגדרה כחזקה בהיסטוריה, הכתה במדינה.

מדינה מוכת אסון (רויטרס)

במקביל, קבוצות סיוע אמריקניות ישגרו סיוע כספי של מיליוני דולרים למדינה הפגועה. זאת בנוסף למשלוח של שמיכות וברזנטים שצפוי להגיע לפיליפינים מחר - כצעד ראשון בתוכנית לעזרה ל-400,000 בני אדם שנפגעו כתוצאה מהטייפון.

גרמניה: "ננסה להקל על הסבל"

שר החוץ הגרמני גידו וסטרוולה הבטיח לשלוח סיוע מיידי אחרי אסון הטבע. "אנו אבלים על המוני הקורבנות, אנו אבלים עם המשפחות הרבות מאוד שאיבדו יקיריהן", אמר לאחר שובו מהשיחות בז'נבה. "גרמניה תהיה בין מי שינסו להקל על הסבל".

רוחות בעוצמה של יותר מ-300 קמ"ש (רויטרס)

בגרמניה מתכוונים להעביר עזרה כספית של 500,000 יורו ובטווח הארוך יישלחו גם יסייעו טכנולוגית בכל הנדרש. "צוות של תמיכה טכנית כבר בדרכו, ובעזרת מרכזי אסון שיוקמו בשגרירויות של גרמניה נחליט מה עוד ניתן", הוסיף וסטרוולה. "אנחנו רוצים להקל את הסבל של האזרחים מוקדם ככל הניתן".

תכנית המזון העולמית של האו"ם (WFP) נערכת גם היא לשליחת סיוע מיוחד. במשרדי הארגון, הממוקמים בבירת מלזיה, נערכו הערב להטסת משלוח הסיוע הראשון. "אנו מעלים על המטוס שתי מערכות לוגיסטיות מרכזיות", הסביר בכיר בארגון. "מדובר במעין בסיס חירום לוגיסטי. עם הגעת המשלוח לפיליפינים, הצוות שלנו יחל בפעולות הסיוע באופן מיידי".

מאות אלפים פונו מבתיהם (רויטרס)

הרס רב במדינת האיים (רויטרס)

בווייטנאם - היעד הבא שבו צפויה לפגוע הסופה הטרופית הקטלנית "הייאן" - מתכוננים לתרחישי קיצון ולתסריטי אימים כגון אלו שנראו בימים האחרונים במדינת האיים. עם זאת, על פי חלק מהערכות, הסופה הולכת ונחלשת והנזק עשוי להיות קטן יותר.