קרי: "אובמה מוכן לפעול צבאית באירן"

דבריו של רוחאני לאחר תום סבב השיחות בין ארצו למערב, שלפיהם טהרן "לא תיכנע לסנקציות", הביאו את מזכיר המדינה האמריקני לנקוט גישה תקיפה יותר כלפי הרפובליקה האסלאמית. בריאיון לרשת NBC אמר קרי כי הנשיא האמריקני מוכן להפעיל כוח צבאי כלפי הרפובליקה האסלאמית, אם יידרש לכך

"לא טיפשים ולא עיוורים". קרי ואשטון (רויטרס)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ממשיך לנקוט גישה ספקנית ביחס לכוונותיה של אירן לעצור את תכניתה הגרעינית. בריאיון ל"פגוש את העיתונות" ברשת NBC אמר קרי כי הסנקציות על הרפובליקה האסלאמית יימשכו במקביל לשיחות עם המעצמות, והדגיש כי הנשיא אובמה "מוכן לפעול צבאית באירן - אם יידרש לכך". דבריו של קרי צוטטו ב"וושינגטון פוסט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הנשיא הבהיר שהוא מוכן להשתמש בכוח כלפי אירן אם יידרש,  והורה לפרוש כוחות ולספק את כלי הנשק ההכרחיים כדי להשיג את המטרה הזו", אמר קרי, והוסיף: "איננו עיוורים, ואני לא חושב שאנחנו טיפשים. לדעתי, יש לנו מושג כיצד להעריך האם אנו פועלים לפי האינטרסים שלנו ושל שאר העולם".

בריאיון הוסיף מזכיר המדינה כי ראש הממשלה נתניהו אינו בקיא מספיק בפרטי ההצעה שנידונה עם אירן. "אני לא בטוח שראש הממשלה, שיש לי כבוד גדול אליו, יודע מה הם התנאים שיהיו, כי עוד לא סיכמנו אותם", אמר קרי. "על זה אנחנו דנים".

דבריו של קרי באים לאחר אמירותיו של הנשיא האירני רוחאני, שרק שעות ספורות לאחר שהסתיימו שיחות הגרעין בז'נבה ללא תוצאות, אמר כי ארצו לא תכנע לאיומי המערב ולסנקציות. "מי שנפגע מהעיצומים הן דווקא המדינות שאחראיות להן", טען רוחאני.

שר החוץ הבריטי ויליאם הייג אמר כי היום העסקה הנרקמת בין אירן למעצמות לא תספק את כל הצדדים. כשנשאל בריאיון ל-BBC על דאגתה של ישראל מהשיחות אמר הייג: "ההסכם לא יירצה את כולם. לא תהיה ברירה אלא להתפשר".

הנשיא האירני הבהיר כי ארצו לא מתכוונת להתקפל גם בסבב השיחות הבא, שאמור להתקיים בסוף החודש, ונתן רמז באשר לכוונותיה של אירן להמשיך בתכנית הגרעין, לפחות האזרחית, תוך שהוא משתמש ברטוריקה מנאומו של ראש הממשלה נתניהו באו"ם. "עבורנו יש קווים אדומים שלא ניתן לחצות אותם, האינטרסים הלאומיים הם הקווים האדומים שלנו והם כוללים את הזכות המלאה, במסגרת התקנות הבינלאומיות, להעשרת אורניום באירן".

בלילה הודיע שר החוץ של צרפת לורן פביוס כי השיחות על תכנית הגרעין של אירן עם שש המעצמות הסתיימו ללא שיחות, והן אמורות להתחדש בעוד 10 ימים. שרת החוץ של האיחוד האירופי אשטון אמרה כי נעשתה התקדמות, אך עדיין יש פערים בין הצדדים.

"לא ניכנע לסנקציות". רוחאני (AP)

אירן: "נחזור כדי להגיע להסכמה"

לאחר ההכרזה על תום סבב השיחות, אמר שר החוץ האירני ג'וואד זריף: "ביצענו משא ומתן אינטנסיבי במשך סוף השבוע. המטרה שלנו היא להגיע להסכמה, ולכן אנחנו נחזור כדי להגיע למטרה הזאת".

שרת החוץ של האיחוד האירופי אשטון אישרה כי הצדדים יפגשו שוב ב-20 בנובמבר. היא הוסיפה כי נעשתה התקדמות בשיחות אך יש עדיין כמה נושאים שאינם פתורים. תאריך חידוש השיחות הוא יומיים בלבד לפני שראש הממשלה נתניהו אמור לצאת למוסקבה לדון עם הנשיא פוטין בסוגייה האירנית.