"הלווין ייפול הלילה באזור אוסטרליה"

סוכנות החלל האירופית - שעוקבת אחרי מסלול הנפילה החופשית של לווין ששיגרה לחלל ב-2009, סיים את תפקידו ועושה דרכו לקראת התרסקות על פני כדור הארץ - מעריכה כי הוא יצנח באזור חצי הכדור הדרומי בין השעות 20:30 ל-02:00 בלילה. מדובר בגוש מתכת ששוקל יותר מטון

לווין ששייט בחלל צפוי להתרסק הלילה (א') באזור אוסטרליה - אך המיקום המדויק לא ידוע בשלב זה. מדובר בלווין אירופי שמיפה ומדד את כוח המשיכה ואת עצמתם של רעשי אדמה בשנים האחרונות וסיים את תפקידו ואת תוחלת חייו. כעת עושה גוש המתכת הזה, ששוקל יותר מטון, את דרכו בחזרה לכדור הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי סוכנות החלל האירופית, שעוקבת אחרי מסלול הנפילה החופשית של הלווין, הוא צונח במהירות של 13 ק"מ ליום. קריסטוף שטייגר, בכיר בסוכנות החלל, אמר אמש כי "הוא צפוי לחדור לאטמוספירה כבר ביומיים הקרובים", אבל גם שטייגר לא יודע עדיין איפה בעולם הוא צפוי לפגוע בדיוק. באתר של סוכנות החלל האירופית כותבים שהלווין צפוי לפגוע בכדור הארץ הערב או הלילה החל מהשעה 20:30 ועד 02:00 בלילה.

רוב הסיכויים, על פי אתר סוכנות החלל האירופית, שהלווין יפול באיזור שבין אוסטרליה לאנטרקטיקה. בסוכנות מקווים שהוא לא ייפול באזור מאוכלס וטוענים שככל שהכניסה לאטמוספירה תתקרב, הם יוכלו לדעת ולהתריע לקראת התנגשות אפשרית. למרות הערכות שעלו אמש בנוגע לכניסה אפשרית לאטמוספירה באזור אירופה, משם שוגר הלווין, היום טוענים אנשי הפרויקט שאת האפשרות הזו ניתן לפסול כבר עכשיו.

הלווין, שאורכו חמישה מטרים, שוגר ב-2009 ופעל במשך שנות חייו בעזרת אנרגיה סולארית. הוא ריחף נמוך יחסית ללווינים אחרים כדי לספק מידע מדויק יותר ומיפוי טוב יותר של כדור הארץ. בחודש מרץ 2011, סיפק הלווין מידע על רעידת האדמה והצונאמי שפגעו ביפן בעזרת מיפוי מדויק שנעשה על ידי מדידת גלי קול מפני הקרקע.