צפו: ביזה המונית בחנות למוצרי חשמל בוונצואלה

כך נלחמים ביוקר המחייה בדרום אמריקה: נשיא ונצואלה ניקולאס מאדורו החליט לעצור את מנהלי רשת האלקטרוניקה "דקה" ולדרוש מהם להפחית את מחירי מוצריהם. מאות מחפשי מציאות הגיעו לחנויות ותוך זמן קצר מסע הקניות הפך לביזה המונית שתועדה והועלתה לרשת. "מי ש'שדד' את ונצואלה הם עשירי המדינה", אמר מאדורו

צדק חברתי נוסח דרום אמריקה: נשיא ונצואלה ניקולאס מאדורו החליט להילחם בתופעת יוקר המחייה בארצו בדרך ייחודית הכוללת מעצר של בעלי חנויות יוקרה ודרישה מהם להפחית את מחירי המוצרים בעשרות אחוזים. בימים האחרונים שם הממשל במוקד את רשת האלקטרוניקה "דקה" שמחירי מוצריה רחוקים שנות אור מהישג ידם של אזרחי המדינה. במהלך בזק נשלחו חיילים לחמשת סניפי הרשת, עצרו את מנהלי החנויות השונות, המעסיקות יותר מ-500 עובדים, ודרשו למכור את המוצרים במחיר זול יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות המהלך הגיעו מאות מחפשי מציאות לחנויות על מנת לבחון את "המחירים החדשים", דבר שהוביל תוך זמן קצר לביזה המונית. בתיעוד שהועלה לרשת נראים עשרות אזרחים כשהם יוצאים מהחנות עם מסכי טלוויזיה, מכשירי די.וי.די ומוצרי אלקטרוניקה נוספים ורבים, ששוויים לעיתים עולה על משכורת שנתית של מרבית מתושבי המדינה.

"האינפלציה הורגת אותנו, אני לא בטוח שזאת היתה הדרך הנכונה אבל לפעמים משהו צריך להיעשות", אמר קרלוס רנגל, אחד מההמונים שהתקבצו מחוץ לחנויות הרשת. "אני חושב שזאת הדרך לפעול - לגרום לאנשים למכור במחיר הוגן".

"האינפלציה הורגת אותנו" (רויטרס)

בנאום שנשא לאחרונה מאדורו, הוא האשים את אנשי העסקים העשירים ואת מנהיגי מפלגות הימין בכך ש"חנקו" את הכלכלה במדינה. הוא גינה את מעשה הביזה, אך טען כי מדובר במקרה בודד ושהאחראים לו הם דווקא העשירים המנצלים את המדינה.

"מי ש'שדד' את ונצואלה הם עשירי המדינה", אמר מאדורו בנאום שנשא אמש שבו טען כי מדובר רק בקצה הקרחון. "אנחנו הולכים להתמודד עם רשתות נוספות בימים הקרובים, שוד האזרחים חייב להיפסק. עוד לא ראיתם כלום".