נשיא אירן רוחאני: לא נכנע לאיומים ולסנקציות

אחרי שסבב השיחות עם המערב הסתיים בלי הסכם, מבהיר נשיא אירן כי זכותו של העם האירני לאנרגיה גרעינית ולהעשרת אורניום היא "קו אדום" במשא ומתן עם המעצמות, ומדגיש כי ארצו לא נרתעת מהאיומים. "הסנקציות פוגעות גם במדינות שמטילות אותן", אמר

נשיא אירן במסר למערב (AP)

אחרי עוד סבב משא ומתן, מסר תקיף מטהרן: שעות ספורות לאחר שהסתיימו שיחות הגרעין בז'נבה ללא תוצאות, אומר נשיא אירן חסן רוחאני כי ארצו לא תכנע לאיומי המערב ולסנקציות  עליה - כך מדווחת סוכנות הידיעות האירנית איסנא. "מי שנפגע מהסנקציות הן דווקא המדינות שאחראיות להן", טען רוחאני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנשיא האירני הבהיר כי ארצו לא מתכוונת להתקפל גם בסבב השיחות הבא, שאמור להתקיים בסוף החודש, ונתן רמז באשר לכוונותיה של אירן להמשיך בתכנית הגרעין, לפחות האזרחית, תוך שהוא משתמש ברטוריקה מנאומו של ראש הממשלה נתניהו באו"ם. "עבורנו יש קווים אדומים שלא ניתן לחצות אותם, האינטרסים הלאומיים הם הקווים האדומים שלנו והם כוללים את הזכות המלאה, במסגרת התקנות הבינלאומיות, להעשרת אורניום באירן", אמר רוחאני.

הוא הוסיף כי "אמרנו לנציגי המערב כי שלא נגיב לסנקציות, השפלה ואפליה" והדגיש כי תכנית הגרעין של ארצו לא נועדה למטרות צבאיות. "תאמינו לנו שאנו רוצים טכנולוגיה גרעינית למטרות שלום ופיתוח ולא כדי לאיים על אחרים. אנחנו ממשיכים בנתיב הזה למטרות שלום ולא כדי לייצר פצצות גרעין".

קרי בצאתו מהשיחות, אמש (רויטרס)

קרי: עשינו התקדמות משמעותית

אמש הסתיימו השיחות ללא הסכם והן צפויות להתחדש בעוד כעשרה ימים. למרות שלא הגיעו להבנות טענו שני הצדדים כי הפערים בניהם צומצמו מאוד, וכי ניתן יהיה לגבש להסכם בסופו של דבר. במערב הסבירו את הסיבה לכישלון עד כה, בכך שעדיין לא קיבלו מספיק ערבויות כדי לנטרל את איום הפיתוח של נשק גרעיני.

במקביל, שב והצהיר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי הוא מחויב שלא לאפשר לאירן להשיג נשק גרעיני. "באנו לכאן כדי לצמצם את הפערים בינינו, ואני יכול לומר רק שעשינו התקדמות משמעותית", אמר קרי. "חלון ההזדמנויות הדיפלומטי לא יישאר פתוח לנצח".

שר החוץ האירני עם הנציגים האירופים (רויטרס)

צרפת: יש עוד שאלות שצריך לענות עליהן

גם שר החוץ האירני זריף התייחס לשיחות שיתחדשו בעוד כעשרה ימים, והבהיר שבכוונתו לחזור לז'נבה כדי להגיע להסכמה. "ביצענו משא ומתן אינטנסיבי במשך סוף השבוע. המטרה שלנו היא להגיע לתוצאות, ולכן אנחנו נחזור כדי להגיע למטרה הזאת", אמר זריף עם סיום השיחות.

שר החוץ הצרפתי, שעל פי הדיווחים היה התקיף מבין נציגי המעצמות באשר לדרישות שהציב לאירנים, טען גם הוא כי חלה התקדמות אך הבהיר שיש עוד דר שצריך לעשות. "מההתחלה, צרפת רצתה להגיע להסכם בנושא תכנית הגרעין של אירן. השיחות בז'נבה סייעו לנו להתקדם, אך לא הסתיימו בגלל שיש עדיין שאלות שצריך לענות עליהן", אמר לורן פביוס ביציאה מאולם הדיונים. "אנחנו בעד הסכם אבל הוא חייב להיות רציני ואמין".

אחרון המתריעים, נתניהו (לע"מ)

נתניהו מזהיר: זו עסקה רעה מאוד

עוד בטרם הסתיימו השיחות, רמז ראש הממשלה נתניהו כי הסכם עשוי להחזיר את האופציה הצבאית לשולחן. "ישראל אינה מחויבת להסכם זה, וישראל תעשה את כל מה שהיא צריכה על מנת להגן על עצמה ועל ביטחון אזרחיה", אמר נתניהו. "ישראל דוחה אותה לחלוטין ורבים מהאזור שותפים למה שאני אומר, גם אם הם מביעים זאת פומבית ובין אם לאו".

"אני מבין שהאירנים מאוד מרוצים עכשיו והם צריכים להיות מרוצים. הם קיבלו הכל ולא נתנו דבר", הדגיש ראש הממשלה, שהפך בעת האחרונה לאחרון הנאבקים בעולם נגד תוכנית הגרעין האירנית. "הם רצו הקלה בסנקציות לאחר שנים של משטר סנקציות קשה. הם קיבלו זאת מבלי לשלם דבר מכיוון שהם לא מפחיתים בכלל את יכולות ההעשרה שלהם, כך שאירן קיבלה את עסקת המאה והקהילה הבינלאומית קיבלה עסקה רעה".