השיחות עם אירן הסתיימו ללא הסכם

אחרי סוף שבוע של שיחות מרתוניות, גם אתמול הסתיים המשא ומתן ללא הסכם. הצדדים סיכמו להמשיך את השיחות, שיתחדשו בעוד 10 ימים. מזכיר המדינה קרי אמר: "הפערים בינינו הצטמצמו משמעותית"; שרת החוץ האירופית אשטון: "נעשתה התקדמות משמעותית, אבל עדיין יש פערים"

עדיין אין תוצאות. קרי וזריף (AP)

שר החוץ של צרפת לורן פביוס אמר הלילה כי השיחות על תכנית הגרעין של אירן עם שש המעצמות הסתיימו ללא שיחות, ואלו אמורות להתחדש בעוד 10 ימים. שרת החוץ של האיחוד האירופי אשטון אמרה כי נעשתה התקדמות, אך עדיין יש פערים בין הצדדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מזכיר המדינה של ארה"ב ג'ון קרי אמר כי המעצמות התקדמו לקראת הסכם עם אירן, ושעם "עבודה טובה" ניתן יהיה לחתום על הסכם. "באנו לז'נבה לצמצם את הפערים בינינו ואני יכול לומר שלא רק שצמצמנו את הפערים והגדרנו את אלה שנותרו, אלא עשינו התקדמות משמעותית", אמר קרי בסיום הדיונים.

"מההתחלה, צרפת רצתה להגיע להסכם בנושא תכנית הגרעין של אירן. השיחות בז'נבה סייעו לנו להתקדם, אך לא הצליחו לסיים אותם בגלל שיש עדיין שאלות שצריך לענות עליהן", אמר שר החוץ הצרפתי ביציאה מאולם הדיונים.

אירן: "נחזור כדי להגיע להסכמה"

שר החוץ האירני זריף אמר כי השיחות יתחדשו בעוד 20 ימים. "ביצענו משא ומתן אינטנסיבי במשך סוף השבוע. המטרה שלנו היא להגיע להסכמה, ולכן אנחנו נחזור כדי להגיע למטרה הזאת", אמר זריף עם סיום השיחות.

שרת החוץ של האיחוד האירופי אשטון אישרה כי הצדדים יפגשו שוב ב-20 לנובמבר. היא הוסיפה כי נעשתה התקדמות בשיחות אך יש עדיין כמה נושאים שאינם פתורים. תאריך חידוש השיחות הוא יומיים בלבד לפני שראש הממשלה נתניהו אמור לצאת למוסקבה לדון עם הנשיא פוטין בסוגייה האירנית.

נשיא אירן: "לא להחמיץ הזדמנות יוצאת דופן"

עוד לפני ההודעה של פביוס, דיפלומטים מערביים טענו אמש כי השיחות בין אירן לששת המעצמות צפויות להסתיים ללא הסכם. ברגע האחרון קורא נשיא אירן חסן רוחאני: "לא להחמיץ הזדמנות יוצאת דופן".

בתום מפגש משותף עם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, אמר אמש שר החוץ האירני מוחמד זריף, כי יש פערים בעמדות בין המעצמות בנוגע להסכם אותו הן מבקשות לגבש עם אירן על תוכנית הגרעין.

קרי ואשטון בשווייץ, אתמול (Reuters)

"הגענו להסכמות בנוגע לכמה שאלות, אולם שאלות אחרות נותרו במחלוקת. יש דעות שונות בין המעצמות", צוטט זריף כאומר בסוכנות הידיעות האירנית "איסנ"א".

צרפת: אין ודאות שייחתם הסכם עם אירן

המתנגדת העיקרית כרגע להסכם המתגבש היא צרפת אותה מייצג פביוס. אתמול הוא אמר כי "נכון לעכשיו אין שום ודאות שייחתם הסכם עם אירן במסגרת שיחות הגרעין בין טהרן לבין המעצמות". 

בנוסף, קרא פביוס להתייחס ברצינות לחששות של ישראל ושל שאר המדינות הסובבות את אירן, ולקחת אותן בחשבון במהלך המשא ומתן. "אנחנו בעד הסכם, זה ברור", הבהיר שר החוץ הצרפתי בריאיון. "אבל ההסכם חייב להיות רציני ואמין. הנוסח הראשוני מהווה התקדמות, אבל זה לא מספיק".

נראה כי צרפת מייצגת כרגע את הקו הישראלי בתוך המעצמות. לפי פביוס, האירנים לא מוכנים לעצור את בניית כור הפלוטונים בעראק וצרפת לא מוכנה לכך.