"השיחות בין אירן למעצמות צפויות להסתיים ללא הסכם"

המעצמות רצו להגיע להסכם עוד הלילה, אך דיפולמטים מערביים טוענים כי אפשרות כזו לא נראית לעין. "אל תחמיצו הזדמנות יוצאת דופן", קרא נשיא אירן ושר החוץ האירני רומז על סבב נוסף במידה והסכם כזה לא ייחתם. "נוכל להמשיך השיחות בין שבוע עד עשרה ימים", אמר

האם אזלו הסיכויים להשגת הסכם בסבב השיחות השני בז'נבה? דיפלומטים מערביים טענו הערב (ש') כי השיחות בין אירן לששת המעצמות צפויות להסתיים ללא הסכם. ברגע האחרון קורא נשיא אירן חסן רוחאני: "לא להחמיץ הזדמנות יוצאת דופן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתום מפגש משותף עם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, אמר הערב שר החוץ האירני מוחמד זריף, כי יש פערים בעמדות בין המעצמות בנוגע להסכם אותו הן מבקשות לגבש עם אירן על תוכנית הגרעין.

"הגענו להסכמות בנוגע לכמה שאלות, אולם שאלות אחרות נותרו במחלוקת. יש דעות שונות בין המעצמות", צוטט זריף כאומר בסוכנות הידיעות האירנית "איסנ"א".

האירנים רומזים לאור המצב הנוכחי על אפשרות של סבב שיחות נוסף. "אם לא יושג הסכם היום השיחות יימשכו בין שבוע ל-10 ימים. היתה אפשרות ואולי עדיין קיימת כזו, שאם יש כוונות טובות נוכל להגיע להסכם כתוב". זריף ציין עוד כי "אם יושג הסכם עד סוף היום - יושג, ואם לא התהליך יימשך בימים הקרובים".

נכנסים ויוצאים משיחות. קרי וזריף (רויטרס)

נראה כי נעשה מאמץ דיפלומטי של המעצמות הגדולות להגיע להסכם עם האירנים. היום הגיע שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, לאתר בו מתקיימות השיחות, והצטרף לעמיתיו מארצות הברית, גרמניה, בריטניה וצרפת שכבר נמצאים בז'נבה מאז אתמול. גם שר החוץ של סין, וואנג יי, צפוי לצאת ביממה הקרובה לשווייץ במטרה להשתתף בשיחות.

המעצמות רצו הסכם עוד הערב

שרי החוץ של המעצמות באים ויוצאים מפגישות בהרכבים שונים - כל זאת בניסיון להגיע להסכם עוד הערב. המתנגדת העיקרית כרגע להסכם שנרקם היא צרפת. מוקדם יותר היום אמר שר החוץ של צרפת, לורן פביוס כי "נכון לעכשיו אין שום ודאות שייחתם הסכם עם אירן במסגרת שיחות הגרעין בין טהרן לבין המעצמות". 

בנוסף, קרא פביוס להתייחס ברצינות לחששות של ישראל ושל שאר המדינות הסובבות את אירן, ולקחת אותן בחשבון במהלך המשא ומתן. "אנחנו בעד הסכם, זה ברור", הבהיר שר החוץ הצרפתי בריאיון. "אבל ההסכם חייב להיות רציני ואמין. הנוסח הראשוני מהווה התקדמות, אבל זה לא מספיק".

נראה כי צרפת מייצגת כרגע את הקו הישראלי בתוך המעצמות. לפי פביוס, האירנים לא מוכנים לעצור את בניית כור הפלוטונים בעראק וצרפת לא מוכנה לכך.

שר החוץ הבריטי וויליאם הייג ביקש היום להנמיך ציפיות. על רקע חידוש השיחות בין טהרן למעצמות, אמר הייג כי "לא ניתן לומר בוודאות שיושג בסוף היום הסכם בעניין תכנית הגרעין של אירן".

"טרם נחתם הסכם". קרי ואשטון בשווייץ (Reuters)

קרי: "נעשה מאמצים לצמצם הפערים"

לאחר שעות של משא ומתן מרתוני שנערך אמש בין מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, מקבילו האירני ג'וואד זריף ושרת החוץ של האיחוד האירופי קת'רין אשטון, לא הצליחו הצדדים להגיע להסכם. הם החליטו לקיים הפסקה בהסכמת הצדדים במהלך הלילה, והבוקר חודשו השיחות. בניגוד למה שנמסר קודם לכן, הצדדים לא פירסמו הצהרות עם סיום השיחות במהלך הלילה.

בירושלים הביעו אכזבה וזעם על ההסכם שהסתמן ונדמה שמתחיל להתפתח משבר כפול עם וושינגטון - הן בנושא האירני והן הפלסטיני.  מוקדם יותר אתמול אמר בכיר בבית הלבן כי הביקורת הישראלית, יחד עם זו הסעודית, על המתווה בנוגע לתכניתה הגרעינית של אירן "הייתה מוקדמת מדי". 

אתמול, עם נחיתתו בז'נבה הבהיר קרי כי עדיין קיימים חילוקי דעות בין הצדדים וייעשו מאמצים "ככל שניתן על מנת לצמצם אותם".