שר החוץ של צרפת: "אין כל ודאות להסכם עם אירן"

המגעים בז'נבה בין אירן לבין המעצמות חודשו, אך שר החוץ של צרפת לורן פביוס מצנן את ההתלהבות הבינלאומית ואומר כי המדינות עוד רחוקות מלהגיע להסכם עם טהרן בעניין סוגיית הנשק הגרעיני. "נכון לעכשיו אין כל ודאות", אמר פביוס

"אין ודאות להסכם". פביוס (AP)

מסר מעודד לירושלים? לורן פביוס, שר החוץ של צרפת, אמר הבוקר (שבת) בריאיון לתכנית רדיו במדינתו כי "נכון לעכשיו אין שום ודאות שייחתם הסכם עם אירן במסגרת שיחות הגרעין בין טהרן לבין המעצמות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנוסף לכך, אמר פביוס כי יש להתייחס ברצינות לחששות של ישראל ושל שאר המדינות הסובבות את אירן. לדבריו יש לקחת בחשבון את החששות הללו במהלך המשא ומתן עם טהרן.

"אנחנו בעד הסכם, זה ברור", הבהיר פביוס בריאיון. "אבל ההסכם חייב להיות רציני ואמין. הנוסח הראשוני מהווה התקדמות, אבל זה לא מספיק".

גם שר החוץ הבריטי וויליאם הייג הנמיך היום ציפיות. על רקע חידוש השיחות בין טהרן לבין המעצמות, אמר הייג כי "לא ניתן לומר בוודאות שיושג בסוף היום הסכם בעניין תכנית הגרעין של אירן".

השיחות בז'נבה חודשו

לאחר שעות של משא ומתן מרתוני בין מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, מקבילו האירני ג'וואד זריף ושרת החוץ של האיחוד האירופי קת'רין אשטון, לא הצליחו הצדדים להגיע להסכם אמש. הם החליטו לקיים הפסקה בהסכמת הצדדים במהלך הלילה, והבוקר חודשו השיחות. בניגוד למה שנמסר קודם לכן, הצדדים לא פירסמו הצהרות עם סיום השיחות במהלך הלילה.

פגישה מכרעת? קרי ואשטון (רויטרס)

בירושלים הביעו אכזבה וזעם בעקבות ההתקדמות המשמעותית בשיחות, ונדמה שהם מתפתחות למשבר כפול עם וושינגטון - בנושא האירני ובזה הפלסטיני.  מוקדם יותר אמש אמר בכיר בבית הלבן כי הביקורת הישראלית, יחד עם זו הסעודית, על המתווה בנוגע לתכניתה הגרעינית של אירן "הייתה מוקדמת מדי". מחר צפוי שר החוץ הרוסי לברוב להצטרף לשיחות.

אתמול, עם נחיתתו בז'נבה שבשוויץ, הבהיר קרי כי "טרם נחתם כל הסכם עם אירן". לדבריו, עדיין קיימים חילוקי דעות בין הצדדים וייעשו מאמצים "ככל שניתן על מנת לצמצם אותם".  גם שרי החוץ של בריטניה, צרפת וגרמניה הגיעו היום לאתר השיחות. הרקע להגעתם הבהולה עדיין לא ברור ועל פי דיווחים ייתכן והצדדים יחתמו בסוף השבוע על הסכם.

עוד אתמול הביע ראש הממשלה נתניהו התנגדות חריפה לאפשרות של חתימת הסכם שכזה, וציין זאת בפני קרי בטרם המריא האחרון לשוויץ.

לקראת הסכם עם אירן? השיחות בז'נבה (רויטרס)

שר החוץ של אירן ג'וואד זריף אמר כבר אמש כי מדינתו אינה מוכנה להשעות באופן מוחלט את השערת האורניום, אם כי הוא הביע נכונות לבוא לקראת המערב בנושאים מסוימים. ממשרד החוץ של רוסיה נמסר כי יהיה קשה מאוד להגיע לפשרה בסבב השיחות הנוכחי וייתכן כי הדבר אף אינו אפשרי.

נתניהו: "לא מחויבים להסכם"

במקביל, מוסיפים בירושלים להזהיר מהעסקה המסתמנת. אתמול, לפני צאתו של קרי לז'נבה, הוא נועד בפעם השלישית במסגרת ביקורו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בתום פגישתם אמר נתניהו כי במסגרת ההסכם לא תידרש אירן לפרק אפילו צנטריפוגה אחת, אך הקהילה הבינלאומית תקל את הסנקציות עליה לראשונה מזה שנים רבות. האחרון הפציר בקרי שלא לחתום על העסקה ואמר כי גם אם תהיה כזו, מבחינת ישראל, האופציה הצבאית נותרת על השולחן.

"ישראל לא מחויבת להסכם". נתניהו (לע"מ)

"ישראל אינה מחויבת להסכם זה", אמר נתניהו. "ישראל תעשה את כל מה שהיא צריכה על מנת להגן על עצמה ועל ביטחון אזרחיה".

"אני מבין שהאירנים מאוד מרוצים עכשיו והם צריכים להיות מרוצים. הם קיבלו הכל ולא נתנו דבר", הדגיש ראש הממשלה, שהפך בעת האחרונה לאחרון הנאבקים בעולם נגד תוכנית הגרעין האירנית. "הם רצו הקלה בסנקציות לאחר שנים של משטר סנקציות קשה. הם קיבלו זאת מבלי לשלם דבר מכיוון שהם לא מפחיתים בכלל את יכולות ההעשרה שלהם, כך שאירן קיבלה את עסקת המאה והקהילה הבינלאומית קיבלה עסקה רעה".