הנשיא אובמה: "חייבים לעדכן את המדיניות כלפי קובה"

בשנת 1961 הטיל הנשיא קנדי אמברגו על קובה, האי השכן לארה"ב, בתקווה שמצבם הכלכלי של הקובנים יגרום להם למרוד בשלטון הקומוניסטי של האחים קסטרו. אחרי 52 שנים של כישלון וכשהשלטון הקובני יציב כתמיד, אובמה אומר כי צריך לשנות כיוון: "הרעיון שמדיניות שנוצרה בשנות ה-60 תהיה אפקטיבית בעידן גוגל חסרת היגיון"

יעשה היסטוריה? הנשיא אובמה (רויטרס)

האם אחרי עשרה נשיאים שהובילו מדיניות חוץ כושלת מול השכנה הקומוניסטית קובה ברק אובמה יהיה זה שיפסיק את האמברגו בן חמשת העשורים על האי השכן? הנשיא אמר אתמול כי כעת הגיע הזמן לבחון את המדיניות של ארה"ב כלפי קובה. את הדברים הוא אמר בפני גולים קובנים במיאמי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנו חייבים להיות יצירתיים וחייבים לעדכן את המדיניות שלנו. צריך לזכור שכשקסטרו עלה לשלטון אני רק נולדתי, והרעיון כי המדיניות שנוצרה ב-1961 אמורה להיות אפקטיבית בעידן האינטרנט, גוגל והתיירות מסביב לעולם פשוט חסרת היגיון", אמר הנשיא אובמה.

"אבל אני חושב שכולנו מבינים שבסופו של דבר יגיע חופש לקובה בגלל פעילים יוצאי דופן ואנשים אמיצים. ארצות הברית יכולה לסייע להם", הוסיף הנשיא שציין כי הצעירים באי הקריבי יכולים למצוא דרכים חדשות להביא שינוי למדינה בה שולטים האחים קסטרו ביד רמה מאז ההפיכה שביצעו ב-1959.

הכישלון של אמריקה: האחים קסטרו (AP)

למרות החרם: שלטון קסטרו יציב עד היום

פידל וראול קסטרו הובילו הפיכה קומוניסטית באי שנמצא כמה עשרות קילומטרים מחופי פלורידה נגד משטרו של באטיסטה, רודן פרו-אמריקני. שנתיים לאחר שתפסו את השלטון הנשיא קנדי הטיל אמברגו מוחלט על קובה, שנמשך למעשה עד היום. ניסיון אמריקני ליזום הפיכה צבאית נגד השניים בפלישה למפרץ החזירים נכשל כישלון חרוץ, וגם קריסת ברית המועצות לא הביאה לקריסת השלטון הקומוניסטי באי.

החרם המתמשך של ארה"ב על השלטון בקובה לא סייע במאום להחליש את אחיזת האחים במדינה, כשנשיא אחר נשיא התחליף בבית הלבן ובניגוד למשאלתם עד היום לא קמה אופוזיציה של ממש לצמד האחים הקשישים. פידל קסטרו, המייסד, פינה את מקומות לאחיו הצעיר ראול ב-2008 שערך מצידו כמה רפורמות שנועדו לשפר את המצב הכלכלי ואת חירויות הפרט של אזרחי ארצו.