המו"מ עם אירן יחודש במהלך היום

בז'נבה שבשוויץ נועדו אמש מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, מקבילו האירני ג'וואד זריף ושרת החוץ של האיחוד האירופי קת'רין אשטון, במה שמסתמנת להיות אחת מנקודות השיא של המגעים בין טהרן למעצמות. אחר חצות הופסקו המגעים בהסכמה, והוחלט לחדשם במהלך יום שבת

פגישה מכרעת? קרי ואשטון (רויטרס)

מתיחות שיא לקראת הסכם אפשרי על הגרעין האירני: לאחר שעות של משא ומתן מרתוני בין מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, מקבילו האירני ג'וואד זריף ושרת החוץ של האיחוד האירופי קת'רין אשטון הצדדים לא הצליחו להגיע להסכם. הם החליטו לקיים הפסקה בהסכמת הצדדים במהלך הלילה, ולחדש את השיחות במהלך יום שבת. בניגוד למה שנמסר קודם לכן, הצדדים לא פירסמו הצהרות עם סיום השיחות במהלך הלילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בירושלים הביעו אכזבה וזעם בעקבות ההתקדמות המשמעותית בשיחות, ונדמה שהם מתפתחות למשבר כפול עם וושינגטון - בנושא האירני ובזה הפלסטיני.  מוקדם יותר אמש אמר בכיר בבית הלבן כי הביקורת הישראלית, יחד עם זו הסעודית, על המתווה בנוגע לתכניתה הגרעינית של אירן "הייתה מוקדמת מדי". מחר צפוי שר החוץ הרוסי לברוב להצטרף לשיחות.

אתמול, עם נחיתתו בז'נבה שבשוויץ, הבהיר קרי כי "טרם נחתם כל הסכם עם אירן". לדבריו, עדיין קיימים חילוקי דעות בין הצדדים וייעשו מאמצים "ככל שניתן על מנת לצמצם אותם".  גם שרי החוץ של בריטניה, צרפת וגרמניה הגיעו היום לאתר השיחות. הרקע להגעתם הבהולה עדיין לא ברור ועל פי דיווחים ייתכן והצדדים יחתמו בסוף השבוע על הסכם.

עוד אתמול הביע ראש הממשלה נתניהו התנגדות חריפה לאפשרות של חתימת הסכם שכזה, וציין זאת בפני קרי בטרם המריא האחרון לשוויץ.

לקראת הסכם עם אירן? השיחות בז'נבה (רויטרס)

שר החוץ הצרפתי לורן פביוס אמר עם הגעתו כי חלה התקדמות בשיחות אך עדיין לא הושגה הסכמה על שום נושא. שר החוץ של אירן ג'וואד זריף אמר כבר אמש כי מדינתו אינה מוכנה להשעות באופן מוחלט את השערת האורניום, אם כי הוא הביע נכונות לבוא לקראת המערב בנושאים מסוימים. ממשרד החוץ של רוסיה נמסר כי יהיה קשה מאוד להגיע לפשרה בסבב השיחות הנוכחי וייתכן כי הדבר אף אינו אפשרי.

נתניהו: "לא מחויבים להסכם"

במקביל, מוסיפים בירושלים להזהיר מהעסקה המסתמנת. אתמול, לפני צאתו של קרי לז'נבה, הוא נועד בפעם השלישית במסגרת ביקורו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בתום פגישתם אמר נתניהו כי במסגרת ההסכם לא תידרש אירן לפרק אפילו צנטריפוגה אחת, אך הקהילה הבינלאומית תקל את הסנקציות עליה לראשונה מזה שנים רבות. האחרון הפציר בקרי שלא לחתום על העסקה ואמר כי גם אם תהיה כזו, מבחינת ישראל, האופציה הצבאית נותרת על השולחן.

"ישראל לא מחויבת להסכם". נתניהו (לע"מ)

"ישראל אינה מחויבת להסכם זה", אמר נתניהו. "ישראל תעשה את כל מה שהיא צריכה על מנת להגן על עצמה ועל ביטחון אזרחיה".

"אני מבין שהאירנים מאוד מרוצים עכשיו והם צריכים להיות מרוצים. הם קיבלו הכל ולא נתנו דבר", הדגיש ראש הממשלה, שהפך בעת האחרונה לאחרון הנאבקים בעולם נגד תוכנית הגרעין האירנית. "הם רצו הקלה בסנקציות לאחר שנים של משטר סנקציות קשה. הם קיבלו זאת מבלי לשלם דבר מכיוון שהם לא מפחיתים בכלל את יכולות ההעשרה שלהם, כך שאירן קיבלה את עסקת המאה והקהילה הבינלאומית קיבלה עסקה רעה".