דיווח: ארה"ב החלה להקל בסנקציות על אירן כבר בחודש יוני

אתר החדשות האמריקני "דיילי ביסט" פרסם תסקיר של משרד האוצר בוושיגנטון, שלפיו קצב ונפח פרסום שמותיהם של גופים ואישים המפרים את הסנקציות על אירן - צומצמו מאז בחירתו של רוחאני לנשיאות

מקל הסנקציות מיוני? אובמה (AP)

"הממשל האמריקני ריכך את הסנקציות על אירן לאחר הבחירות לנשיאות ביוני" - כך דיווח היום אתר החדשות האמריקני (ו') "דיילי ביסט", זאת בעוד שהשיחות בין אירן לשש מעצמות המערב מגיעות הערב לנקודת שיא, עם האפשרות לחתימה על הסכם בין הצדדים בנוגע לתכניתה הגרעינית של טהרן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדיווח נחשף מסמך של משרד האוצר האמריקני, שממנו עולה כי בששת השבועות טרם השבעתו של רוחאני לנשיאה של הרפובליקה האסלאמית, פורסם שמם של יותר ממאה גופים לאחר שלא צייתו להוראות הסנקציות האמריקניות על טהרן. יחד עם זאת, לאחר שנבחר רוחאני - צוין שמן של ארבע חברות בלבד, יחד עם שישה בני אדם פרטיים.

"עוקפים הסנקציות עם חברות קש". רוחאני (AP)

הדיווח בא על רקע ריאיון שהעניק נשיא ארצות הברית ברק אובמה לרשת NBC ביום ד' השבוע, שבו הדגיש כי השיחות בז'נבה אינן נסובות סביב נושא הקלת הסנקציות. "המשא ומתן נע סביב האופן שבו אירן תקיים את התחייבויותיה כלפי הקהילה הבינלאומית ותספק ביטחון לא רק לנו - אלא גם לשאר העולם".

דובר משרד האוצר האמריקני הכחיש את הטענות, ואמר ל"דיילי ביסט" כי "יעילותם של העיצומים על אירן היא לא במספר החברות או האנשים ששמם נקשר להפרת הסנקציות". לדבריו, העיצומים על הרפובליקה האסלאמית הם שהביאו אותה, בסופו של דבר, אל השיחות בז'נבה.

"פרסום שמות החברות הוא חשוב משום שהוא עוזר לזהות גופים וחברות שמנצלים לרעה את המערכת הפיננסית", אמר אבי ג'וריש, לשעבר בכיר במשרד האוצר האמריקני שהיה מעורה בהטלת הסנקציות על אירן.

בתחקיר צוטט גם מארק דובוביץ, העומד בראש הקרן להגנה על הדמוקרטיה בארצות הברית, שאמר כי "בחמשת החודשים מאז בחירתו של רוחאני לנשיאות, הציע הממשל האמריקני לאירן שתי הצעות עיקריות להקלה בסנקציות". לדבריו, חלה "האטה משמעותית" בקצב פרסום שמות הארגונים והאישים שהפרו הסנקציות, בעוד שהאירנים עצמם עשו ככל שביכולתם כדי לעקוף אותן תוך שימוש בחברות קש.

קרי: "אין עדיין הסכם עם אירן" (רויטרס)

קרי בשוויץ: "אין עדיין הסכם עם אירן"

בתוך כך, עם נחיתתו בז'נבה שבשוויץ, אמר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בהצהרה לעיתונאים כי לפי שעה "אין כל הסכם עם אירן בנוגע לתכניתה הגרעינית". לדבריו, עדיין קיימים חילוקי דעות בין הצדדים וייעשו מאמצים "ככל שניתן על מנת לצמצם אותם". בהמשך, צפוי קרי להיפגש עם מקבילו האירני, ג'וואד זריף.

גם שרי החוץ של בריטניה, צרפת וגרמניה יגיעו היום לאתר השיחות. הרקע להגעתם הבהולה עדיין לא ברור ועל פי דיווחים ייתכן והצדדים יחתמו בסוף השבוע על הסכם. מוקדם יותר הביע ראש הממשלה נתניהו התנגדות חריפה לאפשרות של חתימת הסכם שכזה, וציין זאת בפני קרי בטרם המריא האחרון לשוויץ.