צפו: הטייפון "הייאן" מכה בפיליפינים

רוחות עזות בעוצמה חריגה של יותר מ-315 קמ"ש והרס רב במדינת האיים עם הגעתה של הסופה הטרופית, שכבר הוגדרה כ"אחת מהקשות ביותר שתועדות בכדור הארץ". אלפים כבר פונו מבתיהם. כך זה נראה

סופת הטייפון "הייאן" (המכונה גם "יולנדה") החלה להכות היום (ו') בפיליפינים. ייתכן שמדובר בטייפון העוצמתי ביותר שהגיע אי פעם ליבשה. עד כה נרשמו שלושה מקרי מוות ושבעה פצועים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יותר ממיליון בני אדם פונו מבתיהם, מאות בתים כבר הושמדו על ידי הסופה והחשש הוא כי מניין ההרוגים עשוי לעלות בקרוב. באיים מסוימים נרשמו רוחות במהירות מאתיים שבעים וחמישה קמ"ש, וגלים בגובה שישה מטרים. מדינת איים המאוכלסת בצפיפות ביותר מ-100 מיליון בני אדם ושוכנת בליבה של "רצועת הטייפון" של אסיה.

אלפים פונו מבתיהם (AP)

הסופה התפתחה במהירות לטייפון בקטגוריה 5, עם רוחות בעוצמה חריגה של יותר של 315 קמ"ש ומשבי רוח זמניים של 380 קמ"ש שתועדו מעל האוקיינוס השקט. לשם השוואה, הרוחות בסופות טרופיות לרוב לא עוברות את סף ה- 250 קמ"ש. קוטרה העצום של הסופה, יותר מ-1,000 ק"מ, אמור להשפיע על שני שלישים מהמדינה האסייתית.

במהלך השעות שבהן תפגע הסופה, יילאצו מיליוני פיליפינים להתמודד עם רוחות עזות, מטחי גשם שעלולים להצטבר ללא פחות מ-200 מ"מ בזמן קצר ולעורר מפולות בוץ נרחבות, שהפכו בשנים האחרונות ל"מחלה כרונית" באזור דרום הפיליפינים, עקב כריתת יערות מוגברת.