קרי בז'נבה: "אין עדיין הסכם עם אירן"

מזכיר המדינה האמריקני הגיע לאתר השיחות בשוויץ, ובתדרוך עיתונאים שקיים הבהיר כי לפי שעה - אין כל הסכם עם הרפובליקה האסלאמית בנוגע לתכניתה הגרעינית. "ישנם עדיין חילוקי דעות", אמר, וציין כי ייפגש עם מקבילו האירני במטרה לנסות ולצמצם אותם

"אין עדיין הסכם עם אירן". קרי בז'נבה (רויטרס)

עם נחיתתו בז'נבה שבשוויץ, אמר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בהצהרה לעיתונאים כי לפי שעה "אין כל הסכם עם אירן בנוגע לתכניתה הגרעינית". לדבריו, עדיין קיימים חילוקי דעות בין הצדדים וייעשו מאמצים "ככל שניתן על מנת לצמצם אותם". בהמשך, צפוי קרי להיפגש עם מקבילו האירני, ג'וואד זריף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גם שרי החוץ של בריטניה, צרפת וגרמניה יגיעו היום לאתר השיחות. הרקע להגעתם הבהולה עדיין לא ברור ועל פי דיווחים ייתכן והצדדים יחתמו בסוף השבוע על הסכם. מוקדם יותר הביע ראש הממשלה נתניהו התנגדות חריפה לאפשרות של חתימת הסכם שכזה, וציין זאת בפני קרי בטרם המריא האחרון לשוויץ.

שר החוץ הצרפתי לורן פביוס אמר עם הגעתו כי חלה התקדמות בשיחות אך עדיין לא הושגה הסכמה על שום נושא. שר החוץ של אירן ג'וואד זריף אמר כבר אמש כי מדינתו אינה מוכנה להשעות באופן מוחלט את השערת האורניום, אם כי הוא הביע נכונות לבוא לקראת המערב בנושאים מסוימים. ממשרד החוץ של רוסיה נמסר כי יהיה קשה מאוד להגיע לפשרה בסבב השיחות הנוכחי וייתכן כי הדבר אף אינו אפשרי.

על סף הסכם? אשטון וזריף (רויטרס)

נתניהו: "לא מחויבים להסכם"

במקביל, מוסיפים בירושלים להזהיר מהעסקה המסתמנת. הבוקר, לפני צאתו של קרי לז'נבה, הוא נועד בפעם השלישית במסגרת ביקורו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בתום פגישתם אמר נתניהו כי במסגרת ההסכם לא תידרש אירן לפרק אפילו צנטריפוגה אחת, אך הקהילה הבינלאומית תקל את הסנקציות עליה לראשונה מזה שנים רבות. האחרון הפציר בקרי שלא לחתום על העסקה ואמר כי גם אם תהיה כזו, מבחינת ישראל, האופציה הצבאית נותרת על השולחן.

"ישראל אינה מחויבת להסכם זה", אמר נתניהו. "ישראל תעשה את כל מה שהיא צריכה על מנת להגן על עצמה ועל ביטחון אזרחיה".

"לא מחויבים להסכם". נתניהו (לע"מ)

"אני מבין שהאירנים מאוד מרוצים עכשיו והם צריכים להיות מרוצים. הם קיבלו הכל ולא נתנו דבר", הדגיש ראש הממשלה, שהפך בעת האחרונה לאחרון הנאבקים בעולם נגד תוכנית הגרעין האירנית. "הם רצו הקלה בסנקציות לאחר שנים של משטר סנקציות קשה. הם קיבלו זאת מבלי לשלם דבר מכיוון שהם לא מפחיתים בכלל את יכולות ההעשרה שלהם, כך שאירן קיבלה את עסקת המאה והקהילה הבינלאומית קיבלה עסקה רעה".