דוח בקרב יהודי אירופה: "חלה עלייה באנטישמיות באירופה"

סקר שנערך בקרב אלפי יהודים חושף תמונת מצב מדאיגה באשר לתופעת האנטישמיות הגוברת ביבשת. אחד מכל חמישה יהודים הותקף בשנה האחרונה, 29% מהם שוקלים להגר בעקבות התופעה

הפגנה אנטישמית באירופה, ארכיון (רויטרס)

סקר שנערך לאחרונה בקרב יהודי אירופה מציג תמונת מצב מדאיגה באשר לאנטישמיות הגוברת ביבשת. את הסקר שפורסם ב-BBC, קיים ארגון זכויות האדם של האיחוד האירופי בקרב 5,847 יהודים מאירופה, וממנו עולה כי 76% מהם סבורים כי חלה עלייה בתופעה הבזויה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסקר נערך בשנת 2012 בקרב שמונה חברות החברות באיחוד האירופי, מקום מושבם של 90% מיהודי אירופה. הנשאלים מבלגיה, צרפת, גרמניה, הונגריה, איטליה, לטביה, שוודיה ובריטניה, התבקשו לענות על מספר שאלות ולהציג את דעתם על האנטישמיות וכיצד היא משפיעה על חיי היום יום שלהם.

משתתפי המשאל התייחסו גם לתופעת האנטישמיות ברשת והביעו דאגה רבה מהאפשרויות העומדות בפני ארגונים ניאו נאצים להציג את משנתם הגזענית ללא מפריע. אישה בריטית בשנות ה-50 לחייה סיפרה על חוויותיה ברשת, ותיארה שורה של אירועים חריגים. "מאז שהצטרפתי לפייסבוק נחשפתי ליותר התבטאויות אנטישמיות מאשר בכל ימי חיי", היא צוטטה.

חילול מצבות באירופה, ארכיון (דוברות משרד ההסברה והתפוצות)

29% מהנשאלים: שוקלים להגר בגלל אנטישמיות

עוד עלה מהסקר כי לא פחות מ-29% מהנשאלים שוקלים להגר בעקבות דאגה גוברת לשלומם. בראש רשימת המדינות שבהן שוקלים יהודים להגר נמצאת הונגריה עם 48%, צרפת מפגרת אחריה רק במעט עם 46% ובלגיה עם 40%.

הממצאים העלו כי אחד מכל חמישה נתקל בשנה האחרונה בהתקפה מילולית או פיזית בעקבות יהדותו. דווקא זהותם של התוקפים מפתיעה יותר מכל בסקר הנוכחי - על פי עדותם של הנשאלים, ב-27% מהמקרים הותקפו על ידי אנשים בעלי חזות מוסלמית, ב-27% מקרים על ידי פעילי שמאל קיצוניים, ו"רק" ב-19% מהמקרים בפעילי ימין קיצוני, המזוהים באירופה עם המפלגות הניאו-נאציות.

תושבי בריטניה סיפרו כי ברוב המקרים בהם הותקפו, שוגרו לעברם אמירות כדוגמת: "ישראל מתייחסת כמו 'הנאצים' לפלסטינים", וטענות על כך ש"היהודים מנצלים את השואה כדי להצדיק את מטרותיהם". הסקר מצא הבדלים משמעותיים בגורמים לאנטישמיות בין מדינות מזרח למערב אירופה. בלטביה למשל, רק 8% מהמקרים היו קשורים לסכסוך הערבי-ישראלי.