לקראת הקלה בסנקציות: קרי ייפגש עם מקבילו האירני זריף

סבב השיחות בין אירן לשש המעצמות נמשך לז'נבה, והיום יגיע לשם גם מזכיר המדינה האמריקני, ככל הנראה כדי לפקח על ההתקדמות שחלה במגעים. הנשיא אובמה התראיין לרשת NBC ואמר כי נשקלת הקלה מתונה בסנקציות

קרי וזריף, ארכיון (רויטרס)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי צפוי לצאת היום (ו') לביקור פתע בז'נבה, שם מתנהלות שיחות הגרעין עם אירן, וזאת על מנת להיוועד עם שר החוץ האירני זריף - כך דיווחו מספר מקורות אמריקניים בכירים לרשת הטלוויזיה NBC.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, הגעתו של מזכיר המדינה האמריקני לזירת הדיונים עשויה להעיד על התקדמות במשא ומתן לקראת הסכם אפשרי בין אירן למעצמות, כך על פי הערכה של גורמים אמריקנים.

במקביל התראיין הלילה הנשיא אובמה לרשת NBC ורמז כי הקלה מינורית על הסנקציות אפשרית. "בשלב הראשון נעצור כל התקדמות של תכנית הגרעין שלהם, נחזיר אותם אחורה מבחינת הפוטנציאל שלה ונגיע לדרך שבה נוכל להעניק להם הקלה מתונה, תוך כדי שמירה עקרונית של הסנקציות הקיימות", אמר אובמה.

"אם יתברר, במהלך ששת החודשים האלה, בהם אנחנו מנסים לפתור חלק מהסוגיות הגדולות יותר, שהם נסוגים מהעסקה, לא ממלאים את העסקה, או שהם לא מוכנים להתקדם ולסיים את העבודה ולהעניק לנו ביטחונות לכך שהם לא מפתחים נשק גרעיני, אנחנו יכולים לחזור ולהפעיל את הסנקציות במלוא העוצמה", הוסיף הנשיא האמריקני.

בכירים בארה"ב ובאירן: עסקה יכולה להיחתם ביום שישי

מוקדם יותר, בכיר אמריקני ושר החוץ של אירן זריף הודיעו כל אחד בנפרד כי הסכם יוכל להיחתם "כבר ביום שישי". זריף אף סיפר לרשת הטלוויזיה NBC כי ההסכם יביא עמו את הצעד הראשון בתהליך שיפור היחסים בין אירן למעצמות. הבכיר האמריקני הוסיף כי במידה ואירן תסכים לתנאים בשלב הראשון, המעצמות "יורידו בצורה מוגבלת וזמנית" חלק מן הסנקציות על אירן.

זריף הביע אופטימיות, בתוך מה שנראה כמו לחץ הולך ומתגבר כנגד תוכנית הגרעין של אירן, אך אמר לרשת הטלוויזיה האמריקנית כי אירן "לעולם לא תסכים להפסיק לגמרי את תוכנית הגרעין שלה", תוכנית שלדברי טהרן נועדה למטרות שלום. עם זאת, אירן הסכימה לפשרות מסוימות, הכוללות יותר שקיפות לגבי פרויקט הגרעין, על מנת להוכיח כי פניה לשלום.

אתמול (ה') דווח כי נציגי ארצות הברית הציעו לאירן עסקה קצרת-טווח, שתכלול הקפאת תכנית הגרעין למשך חצי שנה בתמורה להקלה חלקית בסנקציות - כך פירסם הטלגרף הבריטי מפי עוזר לסנאטור אמריקני.

על פי הדיווח, ההצעה שהועלתה במהלך השיחות בז'נבה, תאפשר לאירן להמשיך להעשיר אורניום ברמה נמוכה ולמעשה נועדה על מנת להגדיל את חלון הזמני למשא ומתן על הסכם כולל. עוזר הסנאטור, שהתבסס על תדרוכים מהבית הלבן וממחלקת המדינה וכן על מקורות בשיחות בז'נבה, אמר כי ההסכם המתגבש יכלול ארבע נקודות עיקריות:

• אירן תחדל מהעשרת אורניום ברמה של 20% - רמה שממנה קל יותר להגיע לרמה המספקת לייצור נשק גרעיני - ותמיר את מאגרי האורניום המועשר שבידיה לתחמוצת בלתי מזיקה.

• אירן תמשיך להעשיר אורניום לרמה של 3.5% - רמה הנדרשת להפעלת תחנות כוח גרעיניות - ותגביל את מספר הצנטריפוגות שישמשו למטרה זו. עם זאת, לא יידרש מאירן להסיר או לנטרל את הצנטריפוגות הבלתי פעילות.

• אירן תסכים להימנע מהפעלת כור הפלוטוניום בארק - שעלול לסלול דרך נוספת לייצור נשק גרעיני - למשך ששת חודשי העסקה. עם זאת, אירן תורשה להמשיך לפעול בכור.

• אירן תסכים להימנע משימוש בצנטריפוגות המתקדמות שבידיה, שביכולתן להעשיר אורניום בקצב הגבוה פי 3-5 מהצנטריפוגות הישנות.

בתמורה תסכים ארצות הברית להקל בחלק מהסנקציות שהוטלו על אירן. בין היתר ייתכן שיופשרו חשבונות בנק שבהם מוחזקות יתרות מטבע חוץ אירניות. כמו כן, יוסרו חלק מהמגבלות המשפיעות על התעשיות הפטרוכימיות ועל תעשיות הרכב והמתכת באירן. עם זאת הבהיר בכיר בממשל אובמה כי הסנקציות היחידות שיוקלו הן כאלה שניתן יהיה לשוב ולהשית על אירן במקרה שתחרוג מתנאי ההסכם.

הגורם האמריקני הזהיר כי העסקה במתכונתה הנוכחית "לא תביא להקפאת תכנית הגרעין האירנית ואפילו לא תאריך את הזמן שייקח לה לייצר פצצה". הוא הוסיף שבמהלך ששת חודשי העסקה, תוכל אירן לקדם את תכנית הגרעין לנקודת פריצה בלתי ניתנת לגילוי, ועל כן יהיה הסנאט מוכרח להטיל עליה סנקציות נוספות.