הפיליפינים: אלפים פונו עקב סופה

סופת טייפון בדרגה 5 - הגבוהה ביותר, מתקרבת במהירות לחופי הפיליפינים המיושבים בצפיפות. הרוחות בסופה מגיעות לעוצמה של מעל 300 קמ"ש ועלולות להביא למפולות בוץ וגשמים עזים. בדרום מזרח אסיה מתכוננים לפגיעת הסופה ופינו 3,500 תושבים מבתיהם

שטפונות בפיליפינים, 2012 (רויטרס)

האם אחת המדינות הגדולות בדרום-מזרח אסיה עומדת בפני אסון? סופה טרופית, מהחזקות ביותר שתועדו בכדור הארץ, אמורה לפקוד הלילה את הפיליפינים, מדינת איים המאוכלסת בצפיפות ביותר מ-100 מיליון בני אדם ושוכנת בליבה של "רצועת הטייפון" של אסיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסופה התפתחה במהירות לטייפון בקטגוריה 5, עם רוחות בעוצמה חריגה ביותר של 315 קמ"ש, ומשבי רוח זמניים של 380 קמ"ש שתועדו מעל האוקיינוס השקט. לשם השוואה, הרוחות בסופות טרופיות לרוב לא עוברות את סף ה- 250 קמ"ש. קוטרה העצום של הסופה, יותר מ-1,000 ק"מ, אמור להשפיע על שני שלישים מהמדינה האסייתית.

במהלך 12 השעות הקרובות, מיליוני פיליפינים ייאלצו להתמודד עם רוחות עזות, מטחי גשם שעלולים להצטבר ללא פחות מ-200 מ"מ בזמן קצר ולעורר מפולות בוץ נרחבות, שהפכו בשנים האחרונות ל"מחלה כרונית" באזור דרום הפיליפינים, עקב כריתת יערות מוגברת.

אלפים פונו מבתיהם

טייפון "האיין" צפוי לפגוע בחלקים פחות מיושבים של הפיליפינים, אך באופן חריג, הוא חזוי להישאר עוצמתי ביותר והרוחות ינשבו בתוך עיירות וערים במהירות של 240 קמ"ש. בניגוד לטייפונים שפוגעים בסין, הסופה תישאר בקטגוריה 5 גם לאחר פגיעה ביבשה, משום שהפיליפינים הינם קבוצת איים מה שיאפשר את הספקת הלחות והאנרגיה לסופה גם ביממה הקרובה.

עם זאת מבנה הארכיפלג גם מהווה יתרון משמעותי. בשל מבנה האיים הצפוף, גלי הענק המתלווים לסופה לא יתפתחו, למעט בקווי החוף המזרחיים. לכן, הפינוי שהונהג על ידי המשטר הפיליפיני כלל כ- 3,800 איש בלבד.

בפיליפינים העמידו מקלטים וכוחות חילוץ אוויריים בכוננות, לנוכח האסון המתקרב. תנועת המעבורות הושבתה, ואנשים הונחו להישאר במבנים סגורים, כמו גם התיירים שביקשו למצוא מקלט. בשנת 2012 טייפון "בופה" גרם למותם של 1,900 בני אדם בדרום הפיליפינים, ולאחר רעידת האדמה בעצמה 7.1 שפגעה באזור באוקטובר.