דיווח: ארצות הברית הציעה עסקה קצרת-טווח לאירן

הטלגרף הבריטי מדווח כי וושינגטון הציעה עסקה לאירנים במסגרת המו"מ בז'נבה. על פי ההסכם, אירן תפסיק בהעשרת אורניום לרמה של 20% ותימנע מהפעלת כור הפלוטוניום בארק, בתמורה להקלה חלקית בסנקציות. מסגרת הזמן של העסקה – חצי שנה – נועדה לאפשר את המשך השיחות לקראת הסכם כולל

אשטון וזריף בשיחות בז'נבה (רויטרס)

 על סף עסקה זמנית? נציגי ארצות הברית הציעו לאירן עסקה קצרת-טווח, שתכלול הקפאת תכנית הגרעין למשך חצי שנה בתמורה להקלה חלקית בסנקציות - כך מפרסם הטלגרף הבריטי מפי עוזר לסנאטור אמריקני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, ההצעה שהועלתה במהלך השיחות בז'נבה, תאפשר לאירן להמשיך להעשיר אורניום ברמה נמוכה ולמעשה נועדה על מנת להגדיל את חלון הזמני למשא ומתן על הסכם כולל. עוזר הסנאטור, שהתבסס על תדרוכים מהבית הלבן וממחלקת המדינה וכן על מקורות בשיחות בז'נבה, אמר כי ההסכם המתגבש יכלול ארבע נקודות עיקריות:

• אירן תחדל מהעשרת אורניום ברמה של 20% - רמה שממנה קל יותר להגיע לרמה המספקת לייצור נשק גרעיני - ותמיר את מאגרי האורניום המועשר שבידיה לתחמוצת בלתי מזיקה.

• אירן תמשיך להעשיר אורניום לרמה של 3.5% - רמה הנדרשת להפעלת תחנות כוח גרעיניות - ותגביל את מספר הצנטריפוגות שישמשו למטרה זו. עם זאת, לא יידרש מאירן להסיר או לנטרל את הצנטריפוגות הבלתי פעילות.

• אירן תסכים להימנע מהפעלת כור הפלוטוניום בארק - שעלול לסלול דרך נוספת לייצור נשק גרעיני - למשך ששת חודשי העסקה. עם זאת, אירן תורשה להמשיך לפעול בכור.

• אירן תסכים להימנע משימוש בצנטריפוגות המתקדמות שבידיה, שביכולתן להעשיר אורניום בקצב הגבוה פי 3-5 מהצנטריפוגות הישנות.

כור גרעיני באירן (רויטרס)
בתמורה תסכים ארצות הברית להקל בחלק מהסנקציות שהוטלו על אירן. בין היתר ייתכן שיופשרו חשבונות בנק שבהם מוחזקות יתרות מטבע חוץ אירניות. כמו כן, יוסרו חלק מהמגבלות המשפיעות על התעשיות הפטרוכימיות ועל תעשיות הרכב והמתכת באירן. עם זאת הבהיר בכיר בממשל אובמה כי הסנקציות היחידות שיוקלו הן כאלה שניתן יהיה לשוב ולהשית על אירן במקרה שתחרוג מתנאי ההסכם.

הגורם האמריקני הזהיר כי העסקה במתכונתה הנוכחית "לא תביא להקפאת תכנית הגרעין האירנית ואפילו לא תאריך את הזמן שייקח לה לייצר פצצה". הוא הוסיף שבמהלך ששת חודשי העסקה, תוכל אירן לקדם את תכנית הגרעין לנקודת פריצה בלתי ניתנת לגילוי, ועל כן יהיה הסנאט מוכרח להטיל עליה סנקציות נוספות.

במהלך המשא ומתן בז'נבה אמר היום שר החוץ האירני מוחמד ג'וואד זריף כי ניתן יהיה להגיע להסכם בנוגע לתכנית הגרעין. "אני מאמין שאפשר להגיע להבנות או להסכם לפני תום סבב הדיונים הנוכחי בשישי בערב", אמר זריף לכתבת CNN.