אירן: "המעצמות הסכימו להקל הסנקציות"

ראש המשלחת האירנית לשיחות הגרעין בז'נווה טען כי שש המעצמות הסכימו להצעת מדינתו, לפיה תכנית הגרעין תוקפא באופן חלקי בתמורה להסרת חלק מהעיצומים המוטלים על הכלכלה האירנית. לטענתו, נציגי המעצמות יגישו לאירנים הסכם מפורט כבר מחר

דיווח אירני: חלק מההעשרה תוקפא בתמורה לכ (רויטרס)

שש המעצמות הסכימו להצעה האירנית שלפיה חלק מהעיצומים המוטלים על הרפובליקה האסלאמית יוסרו בתמורה לכך שתקפיא באופן חלקי את תכניתה הגרעינית למשך שישה חודשים - כך אמר ראש המשלחת האירנית לשיחות המתקיימות בז'נווה, עבאס אראגצ'י.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אראגצ'י, המכהן גם כסגן שר החוץ האירני, טען כי במהלך הדיונים חלה הסכמה בין הצדדים בנוגע לאפשרות כי תכנית הגרעין תוגבל כך שאירן לא תוכל לפתח נשק גרעיני. במקביל, הוסכם כי המעצמות יקלו את הסנקציות הכלכליות שהסבו נזק משמעותי עד כה לכלכלה האירנית.

"היום המעצמות הצהירו באופן ברור כי הן מקבלות את מסגרת ההצעה שהוגשה על ידי אירן", אמר אראגצ'י והוסיף כי מחר צפויה המשלחת האירנית לקבל את פרטי ההסכם המדובר - המועד האחרון להתקדמות מעשית במהלך השיחות הנוכחיות. לטענת ראש המשלחת האירנית, השיחות עם המעצמות היו "מאוד מסובכות וקשות".

נציגי המעצמות מארצות הברית, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה סירבו להגיב לדבריו של אראגצ'י.

בכירים אמריקנים מסרו כי היעד של ארה"ב הוא להשיג הסכם זמני עם אירן, במסגרתו תוקפא תוכנית הגרעין שלה למשך שישה חודשים - זאת בתמורה לכך שהמערב יפעל להקלה מסוימת בסנקציות הכלכליות הקשות המוטלות על הרפובליקה האיסלמית ויפשיר כספים שהיו אמורים להיות מועברים לטהרן.

נציגי ארה"ב: "חותרים לצעד ראשון"

בכוונת צוותי המשא ומתן של ארה"ב להמשיך את המגעים מול אירן במהלך חצי השנה בה תוקפא תוכנית הגרעין שלה באופן מוחלט - עד להגעת הסכם סופי בטווח הזמן הזה.

"מה שאנו חותרים אליו בשלב זה הוא צעד ראשון, הבנה התחלתית שתוביל להבנות סופיות", הבהיר בכיר אמריקני בריאיון ל"ניו יורק טיימס". לדבריו, מדובר באפשרות היסטורית שתוביל לראשונה לעצירת תוכנית הגרעין האירנית מזה עשרות שנים.

"הכוונה הראשונית היא עצירת תוכנית הגרעין. בזמן שהיא תיעצר, נדון עם האירנים על כלל הנושאים שעל הפרק עד להסכמה סופית", אמרה תת מזכיר המדינה האמריקנית ונדי שרמן, והבהירה כי ההקלה המתוכננת בסנקציות הינה "קלה וממוקדת" בלבד.