מומחים בשוויץ: יאסר ערפאת הורעל

אחרי שהציגו הממצאים שלפיהם יו"ר הרשות הפלסטינית הורעל לכאורה, כינסו החוקרים השוויצרים מסיבת עיתונאים וחשפו את דוח הנתיחה של ערפאת. "הפולוניום פועל אחרי חודש וזה מה שקרה לו", הסבירו

המדענים בשוויץ שעומדים מאחורי ניתוח הדוגמיות מגופו של יו"ר הרשות לשעבר יאסר ערפאת, וטוענים כי הן מעידות שהורעל למוות כינסו מסיבת עיתונאים. המומחים הציגו את דוח הנתיחה והצהירו: "אין שום אפשרות שהפולוניום חדר לגופו של ערפאת בטעות, משהו היה חייב להחדיר אותו". את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפרוספור פטריק מאנגין, מנהל המרכז לרפואה משפטית בבית החולים של אוניברסיטת של לוזאן, והפרופסור פרנסיס בוכוד, מנהל המכון לפיסיקה של הקרינה הם שהציגו את ממצאי הנתיחה.

"ערכנו את הבדיקות פעמיים והגענו לאותן תוצאות", סיפרו המומחים. "שימוש בחומר כזה הוא נדיר והוא פועל אחרי חודש - וזה מה שקרה לערפאת".

הם הצרו על שלא נעשתה נתיחה של יו"ר הרשות לשעבר מיד לאחר המוות. "אני לא יכול להגיד מדוע לא נערכה נתיחה כזו", אמר אחד החוקרים, "אולי הייתה סיבה טובה לא לבקש נתיחה, היום אני יכול רק להביע את צערי על כך שלא התבצעה נתיחה אחר המוות".

לדבריהם, קיבלו את הרשומות מזמן אשפוזו של יו"ר הרשות לשעבר בבית החולים הצבאי בפריז. "לא דיברנו עם הרופאים שטיפלו בו", ציינו. "המדיניות שלנו נקבעה יחד עם הגופים שהורו לנו לערוך את הבדיקה - הלקוחות".

הרשות: לפתוח בחקירה בינלאומית

ברשות הפלסטינית דרשו היום לפתוח בחקירה בינלאומית על "הריגת ערפאת". לפי דיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית איי.אף.פי, קרא ואסל אבו-יסוף, חבר בוועד הפועל של אש"ף לחקור את מות ערפאת - כפי שחקרו את רצח חרירי.

"ממצאי הבדיקה הוכיחו כי ערפאת הורעל ע"י פולוניום, והחומר הזה מוחזק בידי מדינות, לא אצל אנשים פרטיים, המשמעות היא שהפשע הזה בוצע ע"י מדינה אמר אבו -יוסף. "כמו שהוקמה ועדת חקירה לחקור את רצח חרירי - יש להקים ועדת חקירה בינלאומית למות ערפאת".

לאחר הגשת הדוח ובו ממצאי המדענים השוויצרים, אלמנתו של ערפאת סוהא מיהרה להפנות אצבע מאשימה לישראל. זו בתגובה דחתה מכל וכל את הטענות. עם זאת, מומחה ישראלי בכיר לרפואה משפטית, שנחשף לדוח הראשון של נתיחת גופת ערפאת אמר היום לחדשות 2 Online בהתייחסו לדוח החדש - כי נמצאו אצלו סימנים במערכת העיכול והדם שיכולים להעיד על חשיפה לקרינה. "זו אפשרות סבירה שהוא הורעל", אמר הגורם.

המומחה הישראלי ניסה להסביר את מסקנות המדענים השווייצרים. "כשערפאת היה מאושפז בפריז, לא ידעו למה הוא מת והבחינו בסימפטומים שונים שלא חיברו אותם יחדיו", אמר. "הטענה היא שמי שביקש להרעיל אותו חשף אותו בכל פעם לכמות קטנה של פולוניום, וכך נוצר מצב שהוא נחשף לקרינה".

מומחה: "השימוש בחומר זה להרעלה - נדיר"

לדברי הבכיר הישראלי, רופאיו של ערפאת בימיו האחרונים חשדו כי יש אפשרות שהורעל. עם זאת, הם לא ירדו לסוף חקר האמת. "הם לא בדקו פולוניום כי אף אחד לא חשב על הרעלה כזאת", אמר. "השימוש בחומר הזה להרעלה הוא מאוד נדיר. מאז הרעלת המרגל הרוסי ליטיביננקו לא חשבו שמישהו הולך להתנקש באדם באמצעות החומר הזה כי זה חומר שנמצא בידיהם של גופים של מדינות. 95% מהפולוניום בעולם מיוצר ברוסיה".

המכון שבו נעשו הבדיקות האחרונות על ידי המדענים השווייצרים, אומר המומחה, הוא גוף מקצועי ומהימן. לדבריו, הפעולה עצמה של הבדיקה היא פשוטה יחסית - נטילת דגימות מעצם.

"אופרת סבון"

בישראל הגיבו אמש ראשונה להאשמות שלפיהן ישראל היא אחראית להרעלה וטענו כי סאגת חקירת מותו דומה יותר ל"אופרת סבון" מאשר לבדיקה מדעית. בהודעה שמסר דובר משרד החוץ יגאל פלמור לסוכנות הידיעות רויטרס הוא טען כי חקירת המדענים השווייצרים מהווה ניסיון שטחי בלבד לקבוע את סיבת המוות. "זאת יותר אופרת סבון ממדע", אמר פלמור. "זה הפרק האחרון באופרת הסבון של סוהא ערפאת שבו היא יוצאת נגד יורשיו של בעלה".

רענן גיסין, בעבר הממונה על ההסברה בממשלה, דחה את האשמות בשיחה שקיים עם סוכנות הידיעות איי.פי. "זו הייתה החלטת ממשלה שלא לגעת בערפאת כלל", אמר גיסין. "אם מישהו הרעיל אותו, זה יכול היה להיות מישהו מסביבתו הקרובה".

אלמנתו של ערפאת: "נחשף כאן פשע"

גורמים ברשות הפלסטינית מיהרו "לחגוג" את תוצאות החקירה, והפנו גם הם אצבע מאשימה לעבר ישראל. "ערפאת מת כקורבן של התנקשות טרוריסטית מאורגנת שבוצעה על ידי ישראל, שביקשה להיפטר ממנו", אמר וואסל אבו יוסף, חבר בוועד הפועל של אש"ף. "פרסום תוצאות הבדיקה של המכון בשווייץ מאשר כי הוא הורעל על ידי פולוניום, והמשמעות של זה היא שישראל עשתה זאת".

"מה שנחשף פה זה פשע של ממש, זו התנקשות פוליטית", אמרה סוהא ערפאת ממקום מושבה בפריז, עם קבלת הדוח מהמכון לקרינה של בית החולים האוניברסיטאי בלוזאן. גם בתו של הראיס, זאהווה בת ה-18 התייחס למקרה, ואמרה כי היא חשה הקלה כעת כשהוכח כי אביה הורעל. "מה שיביא לסגירת מעגל סופית יהיה לגלות מי הרג אותו ומה היו המניעים שלו", אמרה.