יהודים באיטליה: "ברלוסקוני, עזוב אותנו במנוחה"

בקהילה היהודית באיטליה הגיבו בביטול על דברי ברלוסקוני שבחר להשוות את עצמו ומשפחתו לקורבנות היהודים בימי הנאצים. "זו השוואה לא צודקת", אמר ראש הקהילה היהודית ברומא, "במשטר הנאצי הפתרון היחיד שהיה ליהודים היה היציאה כעשן דרך ערובות מחנות ההשמדה"

סילביו ברלוסקוני (AP)

בקהילה היהודית ברומא לא אהבו את דבריו של ברלוסקוני, שהשווה את עצמו ואת משפחתו לקורבנות היהודים תחת השלטון הנאצי - אך גם לא היו מופתעים. "זו אמירה לא ראויה" אמר היום (ה') נשיא הקהילה היהודית ברומא, ריקארדו פאצ'יפיצ'י, אך הזכיר שהתבטאויות כאלה מושמעות על ידי פוליטיקאים מכל הקשת הפוליטית האיטלקית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כדאי לו למצוא דוגמאות קרובות יותר לניסיון חייו שלו ולעזוב את היהודים במנוחה", הוסיף פאצ'יפיצ'י, "אנו מסתייגים מההשוואות הלא צודקות לתקופות המשטרים הנאצים והפאשיסטים, שם הפתרון היחיד שהיה ליהודים היה היציאה כעשן דרך ערובות מחנות ההשמדה". למרות הכל, ראש הקהילה היהודית הזכיר גם את פעולותיו החיוביות של נשיא איטליה לשעבר נגד תנועות אנטישמיות ונגד הכחשת השואה.

"הילדים שלי אמרו לי שהם מרגישים כמו המשפחות היהודיות בגרמניה תחת שלטון היטלר", אמר ברלוסקוני בריאיון שפורסם בספר חדש של ברונו ווספה, אחד מבני טיפוחיו של נשיא איטליה לשעבר.

אין זו הפעם הראשונה שברלוסקוני אומר משהו בנוגע לרדיפות היהודים בהיסטוריה ומרגיז אנשים בקהילה היהודית. ב-2003 טען שהדוצ'ה, בניטו מוסוליני ששיתף פעולה עם הנאצים והיה לאחד האחראים למותם של אלפים מבני הקהילה היהודית באיטליה - "לא הרג אף אחד".

סימנים נוספים ליחס שרוכש ברלוסקוני למוסוליני שמעה הקהילה היהודית במהלך טקס לזכר השואה שנערך בינואר במילאנו. "החוק הגזעני (חוק ששולל מהיהודים את זכויות האזרח בנכנס לתוקפו ב-1938) - היה החטא החמור ביותר של מנהיג שבמקרים אחרים, הצליח להשיג דברים חיוביים רבים", אמר אז הנשיא האיטלקי.

אין סטטיסטיקה רשמית בנוגע להצבעת היהודים באיטליה, אך רבים בקהילה סבורים כי ברלוסקוני זוכה במרבית הקולות של הקהילה היהודית - זאת בשל הידידות שהפגין לאורך הקריירה הפוליטית שלו לישראל. אחרי ההערה האחרונה שלו בטקס הזיכרון במילאנו אמר הוגדו וולי, אינטלקטואל יהודי ואחד מתומכיו של ברלוסקוני כי "למרות הדברים, כולנו יודעים שברלוסקוני הוא חבר אמיתי של היהודים ושל ישראל".