שגריר בריטניה בברלין זומן לשיחת הבהרה

משרד החוץ הגרמני זימן את השגריר הבריטי בעקבות הדיווח לפיו הפעילה לונדון תחנת ריגול מגג השגרירות שלה בברלין, סמוך ללשכתה של הקנצלרית מרקל. "יירוט תקשורת במסגרת משימה דיפלומטית עשוי להוות הפרה של החוק הבינלאומי", נמסר בהצהרה מטעם משרד החוץ הגרמני

מתיחות ביחסים. מרקל וקמרון (רויטרס)

סערת האזנות הסתר ממשיכה לגרום לטלטלה דיפלומטית במערב. לאחר שהבוקר (ג') פורסם כי בריטניה הפעילה רשת ריגול מתוחכמת מבניין השגרירות שלה בברלין, מגיעה התגובה הגרמנית: שגריר בריטניה במדינה זומן לשיחת בירור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ביוזמתו של שר החוץ וסטרוולה, התבקש השגריר הבריטי להגיע לשיחה", נמסר בהצהרה של משרד החוץ הגרמני. "מנהל המחלקה האירופית של גרמניה ביקש הסבר לדיווחים האחרונים בתקשורת הבריטית ואמר כי יירוט תקשורת במסגרת משימה דיפלומטית עשוי להוות הפרה של החוק הבינלאומי".

המתקן על גג השגרירות הבריטית בברלין (רויטרס)

גורם בשגרירות הבריטית בברלין אישר כי השגריר סיימון מקדונלד נכח בפגישה במשרד החוץ הגרמני, אך סירב למסור פרטים נוספים - כך דיווחה רשת סקיי ניוז הבריטית. עם זאת, דוברת של משרד החוץ הבריטי טענה כי השגריר בברלין לא זומן באופן רשמי.

בריטניה הפעילה תחנת ריגול בברלין

הבוקר דווח ב"אינדפנדנט" כי בריטניה ביצעה האזנות עצמאיות לגרמניה מבניין השגרירות שלה, הממוקם בקרבת מקום ללשכתה של הקנצלרית מרקל . על פי העיתון, המידע התקבל במסגרת מסמכים שהודלפו על ידי אדוארד סנואודן, חושף פרשת המעקבים.

ארה"ב האזינה? אובמה ומרקל (AP)
על פי הדיווח, המטה הממשלתי הבריטי לתקשורת שיתף פעולה עם ארה"ב ומספר מדינות נוספות בהפעלת רשת ריגול מבניינים דיפלומטים ברחבי העולם שיירטו שיחות ממדינות מארחות. לפני כשבוע נחשף כי ארה"ב סגרה "קן" הפעלה מגג השגרירות בברלין, שנמצא במרחק של 150 מטרים מהמטה הבריטי, ונועד להאזין לשיחות טלפון של בכירי המדינה, בהם גם של הקנצלרית אנגלה מרקל.

אך מסמכי הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי חושפים תמונת מצב שונה, שלפיה בריטניה הפעילה מערך ריגול נפרד, ותחנת האזנה שמוקמה סמוך לבונדסטאג, בית הנבחרים הגרמני וללשכתה של הקנצלרית, זאת באמצעות מערך טכנולוגי מתקדם שמוקם גם הוא על גג השגרירות בגרמניה.

הפעילות במתקן ההאזנה האמריקני הופסקה

בניין השגרירות האמריקנית בברלין (רויטרס)
בתמונות אינפרה-אדומות שצולמו על ידי הטלוויזיה הגרמנית, נראה כי העבודה במתקן ההאזנה שהופעל על גג השגרירות האמריקנית הופסקה. טביעת החום מ"הקן" האמריקני צנחה באופן משמעותי, זאת ככל הנראה בעקבות השיחות שנערכו בין הנשיא אובמה לקנצלרית מרקל, שיחות שהוגדרו כקשות.

בתמונות דומות של גג השגרירות הבריטית נראה מבנה לבן זהה, דמוי אוהל, שלא ניתן להבחינו מהרחוב. המבנה הארעי, שעל פי החשד שימש ליירוט השיחות והמידע הרגיש, הוצב במקום כבר בשנת 2000.