יצירות עתיקות ונדירות התגלו ב"אוסף הנאצי" במינכן

אוסף האמנות הנאצי שנמצא בדירה במינכן עשוי להיות יקר ערך במיוחד, אפילו יותר משסברו עד כה: היסטוריון אמנות הודיע כי התגלו באוסף יצירות מאת אמן הרנסאנס דירר מהמאה ה-16 ויצירות מהמאה ה-17 בשווי עשרות מיליונים לציור. בנוסף, התגלה דיוקן עצמי לא מוכר של האמן אוטו דיקס מהמאה ה-20, ודיוקן לא מוכר של שאגאל

תמונה שנגנבה ע"י הנאצים. ארכיון (רויטרס)

אוסף האמנות הנאצי שנמצא בדירה במינכן, הכיל יצירות נדירות ויקרות הרבה יותר מכפי שהוערך. כך דיווח ה"דר שפיגל". הרשויות בגרמניה פרסמו כי בדירה נמצאו יצירות יקרות-ערך של מאטיס, שאגאל, דיקס ופיקאסו - יצירות לא מוכרות ונדירות, שטרם תומחרו אך מחירן צפוי להיות גבוה במיוחד. על פי הדיווח, התגלו גם קלאסיקות מהמאה ה-17 של צייר הנופים הונציאני קנאלטו, ואפילו יצירה מהמאה ה-16 של האמן איש הרנסאנס אלבכרט דירר. יצירות מסוג זה קשה עד בלתי אפשרי לתמחר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסיבת עיתונאים שנערכה בעיר אוגסבורג, הודיע היסטוריון האמנות שחקר את האוסף כי נמצאו שם יצירות מהמאה ה-16, ובהן דיוקן עצמי של הצייר אוטו דיקס מ-1919 ויצירות של אנרי מאטיס מ-1920 - דיוקן שאיש לא ידע על קיומו. היצירות נמצאו במצב טוב, לאחר שאוחסנו בתנאים טובים, לדברי החוקרים.

ההיסטוריון מייקה הופמן מהאוניברסיטה החופשית בברלין, אמר כי "זו תחושת אושר מופלאה לגלות את הציורים האלה במצב טוב", הוסיף הופמן. טרם נמצאו עקבותיו של בעל הדירה, האוסטרי קורנליוס גורליט, בנו של בוחר האמנות שרכש את היצירות הגנובות מהנאצים במחירים נוחים.

חוקרים מעריכים כי ישנן "מאות אלפי יצירות אמנות נוספות חבויות", נוסף על 1,500 יצירות האמנות שנמצאו בדירה במינכן שבגרמניה עוררו מחדש את השיח על הערך האמנותי הרב שלהן, והאפשרות שחלקן יוחזרו ליורשים המקוריים שלהם - שאולי גרים היום בישראל או במדינות אחרות.

גם יצירותיו נגנב מהיהודים. פיקאסו (AP)

בדירת הקשיש: פיקאסו, שאגאל ועוד

היצירות הגנובות, של מיטב האמנים המודרניים, נמצאו בדירה של קשיש בן 80 במינכן והן מוערכות בשווי מיליארד אירו. לפי הדיווח במגזין הגרמני "פוקוס", היצירות נלקחו כבר לפני שנה וחצי למחסן מאובטח במכס של מדינת בוואריה - אך הרשויות בגרמניה שמרו על כך בסוד, מחשש לסיבוכים דיפלומטיים ומשפטיים.

בדירה נמצאו באנדרלמוסיה בין היתר ציורים של פבלו פיקאסו, אנרי מאטיס, מארק שאגאל, פול קלה, אוסקר קוקושקה ומקס ליברמן. חלק מהציורים הוחרמו מאספנים בשל היותם יהודים, ויצירות אחרות נלקחו לאחר שהוגדרו על ידי הנאצים כ"אמנות מנוונת".

את הציורים רכש בשנות ה-30' וה-40' של המאה שעברה סוחר אמנות בשם הילדברנד גולריט. בנו, קורנליוס, שחי לבדו בדירה, התפרנס ממכירת כמה מהיצירות. הוא עורר את חשדם של חוקרי המכס הגרמנים במהלך נסיעה ברכבת לפני כשלוש שנים, ומאוחר יותר נפתחה חקירה נגדו בחשד להעלמת מס. על פי הדיווח, גם אחרי הפשיטה הספיק הבן למכור במכירה פומבית ציור אחד - יצירה מאת מקס ליברמן בשווי 864 אלף אירו.