דיווח: בריטניה הפעילה תחנת ריגול סמוך ללשכת מרקל

אחרי הזעם בגרמניה, בעקבות חשיפת פרשת ההאזנות של ארה"ב, מתברר כי גם בריטניה הפעילה רשת ריגול משלה בברלין - כך מדווח העיתון "אינדיפנדנט". המטרה הייתה לעקוב ולהאזין לבכירי הממשל. פוליטיקאי גרמני: "כך לא נוהגת ידידה"

תקרית דיפלומטית נוספת? מרקל וקמרון (רויטרס)

 לאחר התקרית הדיפלומטית שפרצה בעקבות הדיווחים על האזנות אמריקניות לבכירים באירופה, מדווח "האינדפנדנט" כי גם בריטניה ביצעה האזנות עצמאיות לגרמניה מבניין השגרירות שלה בברלין, הממוקם בקרבת מקום ללשכתה של הקנצלרית מרקל - כך עולה ממסמכים שהודלפו על ידי אדוארד סנואדן, חושף פרשת המעקבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, המטה הממשלתי הבריטי לתקשורת שיתף פעולה עם ארה"ב ומספר מדינות נוספות בהפעלת רשת ריגול מבניינים דיפלומטים ברחבי העולם שיירטו שיחות ממדינות מארחות. לפני כשבוע נחשף כי ארה"ב סגרה "קן" הפעלה מגג השגרירות בברלין, שנמצא במרחק של 150 מטרים מהמטה הבריטי, ונועד להאזין לשיחות טלפון של בכירי המדינה, בהם גם של הקנצלרית אנגלה מרקל.

אך מסמכי הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי המתפרסמים היום חושפים תמונת מצב שונה, שלפיה בריטניה הפעילה מערך ריגול נפרד, ותחנת האזנה שמוקמה סמוך לבונדסטאג, בית הנבחרים הגרמני וללשכתה של הקנצלרית, זאת באמצעות מערך טכנולוגי מתקדם שמוקם גם הוא על גג השגרירות בגרמניה.

בניין השגרירות במוקד, ארכיון (רויטרס)

פוליטיקאי גרמני: "זאת לא הרוח של שיתוף הפעולה באירופה"

לטענה כי בריטניה הפעילה רשת ריגול בבירתה של אחת מידידותיה הקרובות ביותר, עשויות להיות השלכות מדיניות מרחיקות לכת בנוגע ליחסי שתי המדינות. "אם הבריטים הפעילו תחנת האזנה על גג השגרירות, אין ספק שהמטרה שלהם היתה להאזין לפוליטיקאים ולעיתונאים, האם האנשים האלה מאיימים על מישהו?", תהה יאן אלברכט, פוליטיקאי גרמני העומד בראש קמפיין מקומי למניעת חדירת הרשויות לפרטיות אזרחים.

"האיחוד האירופי ביקש מהממשל של דייויד קמרון להסביר את הפעילות של מטה התקשורת הבריטי ברחבי אירופה, אך הם סירבו להגיב עד כה, בטענה שהם לא עונים לנושאים הנוגעים לביטחון לאומי", אמר הפוליטיקאי הגרמני. "זאת לא הרוח של שיתוף הפעולה באירופה, אנחנו לא אוייבים".

סנואדן, חושף המסמכים (רויטרס)

בתמונות אינפרה-אדומות שצולמו על ידי הטלוויזיה הגרמנית, נראה כי העבודה במתקן ההאזנה שהופעל על גג השגרירות האמריקנית הופסקה. טביעת החום מ"הקן" האמריקני צנחה באופן משמעותי, זאת ככל הנראה בעקבות השיחות שנערכו בין הנשיא אובמה לקנצלרית מרקל, שיחות שהוגדרו כקשות. בתמונות דומות של גג השגרירות הבריטית נראה מבנה לבן זהה, דמוי אוהל, שלא ניתן להבחינו מהרחוב. המבנה הארעי, שעל פי החשד שימש ליירוט השיחות והמידע הרגיש, הוצב במקום כבר בשנת 2000.