המערב יציע לאירן: כספים תמורת גרעין

המעצמות צפויות להציע לאירן להפשיר את כספי תמלוגי הנפט המצויים בידי המערב בתמורה להפסקת פיתוח פרויקט הגרעין בזמן המשא ומתן, כך דיווח ה"טיימס" הבריטי. בכיר אמריקני: "הצעה חד פעמית על מנת להראות נכונות"

האם יסכים להצעה? רוחאני, ארכיון (רויטרס)

האם במערב ממשיכים ברוח הפייסנית כלפי אירן? נציגי מדינות המערב צפויים להציע לרפובליקה האיסלאמית בסבב השיחות שיתחדש ביום חמישי הפשרה של כספי התמלוגים מהנפט שמוקפאים במדינות זרות בתמורה להפסקת פעילות פיתוח הגרעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח שפורסם הלילה (ג') ב"טיימס" הבריטי, אירן תקבל כספים שהעברתם אליה הוקפאה, זאת בשל הסנקציות שהוטלו על המדינה בשל תכנית הגרעין. בתמורה להעברת הכסף, אירן תידרש להפסיק את פיתוח הגרעין בזמן המשא ומתן עם המעצמות.

בדיווח צוטט רוברט איינהורן, ששימש בעבר יועץ להילרי קלינטון, באומרו כי נציגים ממשרד האוצר האמריקני השתתפו בשיחות מקדימות שהתקיימו בשבוע שעבר עם נציגים איראנים. איינהורן הדגיש כי ההצעה היא חד-פעמית וכי הסנקציות לא יוסרו כל עוד המשא ומתן בין המערב לאירן נמשך. "ההצעה נועדה להראות לאירן את הרצינות שלנו, ולנסות ולהקל על המשטר בטהרן מבלי להסיר את הסנקציות", אמר היועץ.

עם זאת, באירן לא צופים למשא ומתן הצלחה מיוחדת. "אנו לא אופטימיים לגבי המשא ומתן", אמר נשיא אירן רוחאני בדברים שפורסמו בסוכנות הידיעות האיראנית. עם זאת, הדגיש רוחאני כי "זה לא אומר שלא צריכה להיות לנו תקווה לגבי פתרון המשבר".

"לא אופטימים לגבי המשך השיחות"

הדיווח על הצעד הפייסני כלפי אירן, בא על רקע אמירותיו של נשיא אירן רוחאני, שציין אתמול (ב') כי הוא אינו אופטימי לגבי הצלחת המשא ומתן שיתחדש בז'נבה בסוף השבוע הקרוב. רוחאני הצטרף לדבריו של מנהיגה הרוחני של אירן האייתולה חמינאי שהביע שהביע רוח דומה במסגרת האירועים לציון יום השנה למהפכה האיסלאמית.

"הממשל אינו אופטימי בנוגע למשא ומתן הנוכחי ולעמדות המערב", אמר רוחאני שצוטט על ידי סוכנות הידיעות האירנית. יחד עם זאת הוסיף הנשיא האירני כי: "זה לא אומר שאנו לא צריכים לקוות שנפתור את הבעיות". על פי הדיווח, ה"בעיות" אליהן התייחס נשיא אירן הן הסנקציות הכלכליות שמפעיל המערב על ארצו.