עשרות אלפי מפגינים בטהרן: "מוות לאמריקה"

רבבות מפגינים לציון יום השנה ה-34 להשתלטות על השגרירות האמריקנית בטהרן מול המתחם שבו היא עמדה. הם מניפים שלטים ועליהם סיסמאות נגד ארה"ב והמערב. הפגנת הענק נערכת על רקע חידוש שיחות הגרעין בין המעצמות לאירן השבוע וניסיונות משטר רוחאני להציג קו מתון ופייסני

באירן מציינים היום (ב') את ארבעה בנובמבר, יום השנה להשתלטות על השגרירות האמריקנית בטהרן ב-1979. הבוקר הגיעו רבבות למתחם שבו עמדה השגרירות, הידוע בשם "קן המרגלים". המפגינים מניפים שלטים שעליהם נכתב "מוות לארצות הברית", דגלי אירן וקוראים קריאות בגנות המערב. צפו בשידור הישיר מטהרן כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היום לפני 34 שנים החל משבר בני הערובה באירן - תקופה בת 444 ימים שהחלה בארבעה בנובמבר 1979 ונמשכה עד ל-20 בינואר 1981 שבה הוחזקו 52 אמריקנים כבני ערובה בבירת הרפובליקה האסלאמית בעקבות המהפכה שהתרחשה באירן. מאז, לא חידשו שתי המדינות את הקשרים הדיפלומטיים ביניהן.  

הציור על קיר בניין השגרירות (AP)

כבכל שנה, מציינים האירנים את יום ההשתלטות על השגרירות האמריקנית בהפגנות, אבל היום נערכו המחאות לראשונה תחת הנהגתו של הנשיא רוחאני, שמנסה להשמיע קול שונה ופייסני מכיוונה של טהרן. בחודש ספטמבר ניהלו נשיא ארצות הברית אובמה ומקבילו האירני שיחת טלפון שהוגדרה היסטורית, ובה הביעו תקווה משותפת לפתור את המשבר בדרך דיפלומטית.

השבוע יתחדשו בז'נבה השיחות בין אירן למעצמות, אך מנהיגה העליון של הרפובליקה האסלאמית עלי חמינאי לא תולה תקוות בהידברות. ערוץ הטלוויזיה הלבנוני "אל מיאדין" דיווח לפני מספר ימים כי חמינאי אמר לסטודנטים באירן: "קיומן של השיחות לא מפריע לי, אבל אני לא אופטימי בנוגע לתוצאותיהן".

"אם תהיה תוצאה, זה טוב, ואם לא - עלינו לסמוך על עצמנו", אמר חמינאי, שהבטיח כי "אירן לא תיפגע מהשיחות".