"אוצר אמנות סודי שהוחרם ע"י הנאצים - התגלה בגרמניה"

המגזין הגרמני "פוקוס" מדווח כי בדירתו של קשיש בודד במינכן נמצא אוצר אמנות עצום שהוחרם על ידי הנאצים בשווי מיליארד אירו. על פי הדיווח, הרשויות בגרמניה שומרות על היצירות במסתור - מזה שנה וחצי, מחשש להסתבכות דיפלומטית. באוצר הסודי התגלו, בין היתר, יצירות של פיקאסו, מאטיס ושאגאל

גם יצירות שלו התגלו. פבלו פיקאסו (AP)

בדירה של קשיש בן 80 במינכן נמצאו 1,500 יצירות של מיטב האמנים המודרניים, בשווי מיליארד אירו - כולן נגנבו על ידי הנאצים במלחמת העולם השנייה. כך דיווח היום (א') המגזין הגרמני "פוקוס". לפי הדיווח, היצירות נלקחו כבר לפני שנה וחצי למחסן מאובטח במכס של מדינת בוואריה - אך הרשויות בגרמניה שומרות על כך בסוד, זאת מחשש לסיבוכים דיפלומטיים ומשפטיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדירה נמצאו באנדרלמוסיה בין היתר ציורים של: פבלו פיקאסו, אנרי מאטיס, מארק שאגאל, פול קלה, אוסקר קוקושקה ומקס ליברמן. חלק מהציורים הוחרמו מאספנים בשל היותם יהודים, ויצירות אחרות נלקחו לאחר שהוגדרו על ידי הנאצים כ"אמנות מנוונת".

את הציורים רכש בשנות ה-30' וה-40' של המאה שעברה סוחר אמנות בשם הילדברנד גולריט. בנו, קורנליוס, שחי לבדו בדירה, התפרנס ממכירת כמה מהיצירות. הוא עורר את חשדם של חוקרי המכס הגרמנים במהלך נסיעה ברכבת לפני כשלוש שנים, ומאוחר יותר נפתחה חקירה נגדו בחשד להעלמת מס. על פי הדיווח, גם אחרי הפשיטה הספיק הבן למכור במכירה פומבית ציור אחד - יצירה מאת מקס ליברמן בשווי 864 אלף אירו.

לא מן הנמנע שבין מאות היצירות יש גם כמה שלא היו מוכרות לחוקרי האמנות. במגזין דווח כי בין היתר התגלה בדירה דיוקן אישה לא מוכר, שצייר האמן הצרפתי אנרי מאטיס. הרשויות אישרו להיסטוריון אמנות מברלין לבחון את היצירות ולהעריך את שוויין.